Föld felett, föld alatt
A gazdasági válság csúcsán, 1931 augusztusában Bethlen István és kormánya benyújtotta lemondását. 1931 szeptemberében Csermanek János belépett a Kommunista Ifjúmunkások Magyarországi Szövetségébe.
„1931 első felében sok időt töltöttem mint munkanélküli a József utcai munkaközvetítő vasipari osztályán, a kiközvetítésre várva – emlékezett Kádár 1956-ban ezekre az időkre. – Nemhiába hívta a nép akkor az állami munkaközvetítőt »köpködő«-nek. Gazdag embernek tűnt akkor közöttünk, aki reggelizett, és volt 20 fillér a zsebében egy darab kenyérre és öt darab Levente cigarettára. Így, a gyárosokat átkozva és az éhkoppot nyelve, fő időtöltésünk ott valóban a köpködés volt.
Szenvedélyes politikai viták is folytak a »köpködő«-n. Egynéhány jobboldali szociáldemokrata befolyás alatt álló munkás Peyerék szavait ismételgette: »Várni kell türelemmel, nem szabad meggondolatlan tettekkel ártani!« Abban az időben sok öntudatlan és szervezetlen munkás is járt oda. Én is az voltam még akkor. De az emberek óriási többsége és jómagam is, a kommunista agitátorok igaz szavait helyeselte. Harcot sürgettünk, és lehurrogtuk a birkatürelmet hirdetőket; naponta többször is kizavartuk onnan a minket csendesíteni akaró rendőröket. Korábban azt hittem, hogy gyenge és tehetetlen vagyok, hogy éhen halhatok vagy megfagyhatok családommal együtt, úgy, hogy még csak észre sem veszi a többi ember. Ott azonban már megértettem, hogy sok-sok ezren vagyunk mi, munkások, és dolgozni, élni fogunk – ha harcolunk.
Én magam is megszabadultam már a nyomort fátyol alá rejtő és feledtető gyermeki ábrándoktól; nem akartam már sem válogatott futballista, sem sakkmester lenni, csak egyszerűen dolgozó, a munkájáért a jogos bért megkapó vasmunkás. Már tudtam, hogy ezért harcolni kell.”
Ilyen egyszerűen, hétköznapian, magától értetődően alakult egy munkás öntudatra ébredése, aminek folyamatát Marx történetfilozófiává általánosította. Érdemes idézni A filozófia nyomorúságának erre vonatkozó sorait:
„A gazdasági viszonyok a népesség tömegét először munkássá változtatták. A tőke uralma a tömeg számára közös helyzeteket, közös érdekeket teremtett. Így ez a tömeg már osztály a tőkével szemben, de még nem önmagáért. A harcban alkotja meg magát magáért való osztályként. Az érdekek, melyeket képvisel, osztályérdekekké válnak.”
Kádár visszaemlékezésében két lényeges elem van, pontosan azok, melyeket Marx az öntudatra ébredés alapjaként jelöl meg. Az egyik annak a felismerése, hogy nincs egyedül. A kis műhelyben inaskodó, kis vállalatoknál dolgozó Kádár a munkaközvetítőben ébredt ennek a tudatára, ahol naponta száz meg száz hozzá hasonló munkástársával találkozott. A másik, hogy harc nélkül nem valósíthatja meg sem önmaga, sem családja, sem sorstársai részére az emberhez méltó életet, amire ösztönösen mindig is vágyott. Ez pedig az osztályharc szükségességének felismerése.
Amikor megkérdeztem Kádárt, miért lett kommunista, sokáig latolgatta a választ, mint mindig, amikor nagyon pontosan akar fogalmazni. Lényegében ezt mondta:
- Nem elméletből, hanem érdekből; a marxista elméletet én akkoriban nem ismertem. De megtanultam és felismertem, hogy jogos érdekeimet csak másokkal összefogva valósíthatom meg. És amikor érdeket mondok, nemcsak a magam egyéni érdekeire gondolok. Felelősséget éreztem munkásbarátaimért, s később, bármilyen nagy szónak hangzik is, minden munkástársamért.
- Volt bennem indulat is. Nevezhetjük dacnak vagy sértettségnek. Meggyőződésem volt – ma is az –, hogy aki dolgozik, annak jogai vannak. Még inkább annak, aki jól dolgozik. Én viszont azt tapasztaltam, hogy hiába végzem lelkiismeretesen a munkámat, a bért mintha szívességből adták volna, és soha nem voltam biztos, mikor kerülök az utcára, függetlenül attól, hogy jól dolgozom vagy sem. Ez bántott, felháborított, sértette az önérzetemet. Olyan világban akartam élni, ahol a munkás megkapja azt, amit a munkájával kiérdemel.
A többi így történt:
„1931. szeptember elején, miközben elgondolkozva mentem a Barcsay utcában, ismerős hang üdvözölt; öt éve nem látott Fenákel János barátom volt a HSC futballcsapatából. Beszélgetésünk során kiderült, hogy egyforma, de a futballtól távol eső gondolatok foglalkoztatnak bennünket. Munka nélküli ifjúmunkások voltunk mindketten. Elmondtam neki, mi a helyzet otthon, hogyan hajszolom a munkalehetőséget hiába. Beszéltem barátomnak arról, hogy részt vettem már munkanélküliek tüntetésében is, tudom, harc nélkül elveszünk, de hozzátettem, hogy fogalmam sincs arról: hogyan tovább?
Amikor barátom így hallott beszélni, megmondta, hogy ő tagja a Kommunista Ifjúmunkások Szövetségének, és nekem is ott volna a helyem. Először állott előttem egy ember, aki illegális mozgalom tagja volt, kommunista volt. Nagyon meglepődtem. Nem tudom már, hogyan képzeltem én el akkoriban a kommunistákat, de csodálkoztam, hogy egy éppen olyan fiatal szakmunkás, mint én vagyok, akit jól ismerek, aki gyerekkorában velem együtt rúgta a labdát – kommunista!”
Kádárban nagyon mély nyomot hagyhatott a Kommunista Ifjúmunkások Magyarországi Szövetségébe való felvétele, mert fél évszázad távlatából is emlékszik, ha nem is a pontos dátumra, de arra, hogy egy csütörtöki napon történt, délután öt óra tájban, a Paulay Ede utca 22-es számú ház egyik lakásában. Ott ülésezett a KIMSZ „Szverdlov” nevű alapszervezete, amely három ifjúmunkásból állt; a titkár egy lány volt. Elmondták Kádárnak, ki volt Szverdlov, akinek addig a nevét sem hallotta, kik a bolsevikok (róluk is vajmi keveset tudott), mi a Szovjetunió - bizony, Kádár erről is alig tudott valamit. Beszéltek a konspirációról, az illegális és legális munkáról, s Kádár megkapta első fedőnevét a mozgalomban, ami az illegalitásban kötelező volt: ettől kezdve Barnának szólították. Alighanem azért, mert szőke haja volt, de erre Kádár már nem emlékszik pontosan. Arra viszont igen, hogy amikor elmondták neki, készüljön föl a letartóztatásra, ami ettől kezdve állandóan fenyegeti, nem annyira a rendőrségtől félt, mint attól, hogyan veszekszik majd vele a mutter, ha erre sor kerül.
Sor került rá, igen hamar. November 9-én tartóztatták le először; életében hét évet töltött börtönben. A rendőrségen, mint akkoriban szokás volt, alaposan megverték. Fenyegették, ígérgettek neki mindenfélét, de semmit sem tudtak kipréselni belőle. Három hónap múlva vád hiányában szabadlábra helyezték. 1932 februárjában Barna János már a kerületi bizottság tagja volt, s néhány hónap múlva a KIMSZ Központi Bizottságának titkára, ami azt is jelentette, hogy automatikusan tagja lett a Kommunisták Magyarországi Pártjának.
Ma már szinte hihetetlen, hogy egy húszéves munkás, aki alig tudta, mi a marxizmus, a szocializmus, a Szovjetunió, a magyar és a nemzetközi munkásmozgalom, s a napi politikában is járatlan és tájékozatlan, fél év alatt az illegális kommunista párt ifjúsági szervezetének titkára lett.
- Nem is igen fogtam fel - mondja Kádár -, mit jelent ez a funkció. Akkoriban csak a harc számított, csak az foglalkoztatott.
Az ok, ami ezt nemcsak lehetővé, hanem szükségessé tette, az volt, hogy a gazdasági válság hatására megélénkülő munkásmozgalom a rendőrséget minden addiginál szélesebb körű és alaposabb hajszára késztette a kommunisták ellen, s gyakorlatilag szétverték a párt egész vezető apparátusát. A letartóztatottak helyére új emberek kellettek, akár volt gyakorlatuk, akár nem.
A politikai rendőrségnek sikerült beépítenie a párt vezető szerveibe egy árulót, aki a titkárság és a Központi Bizottság tagja lett, s számos vezetőt buktatott le. 1932-ben letartóztatták és rögtönítélő bíróság elé állították a párt illegális titkárságának tagjait. A statárium kihirdetésére az szolgáltatott indokot, hogy a minden valószínűség szerint a rendőrségnek dolgozó Matuska Szilveszter, máig sem pontosan tisztázott körülmények között, fölrobbantotta a biatorbágyi viaduktot, s a mélységbe zuhanó nemzetközi gyorsvonat roncsai között 21 ember lelte a halálát, sokan pedig súlyosan megsebesültek. Hiába tiltakozott az európai politikai és szellemi élet megannyi kiválósága - Léon Blum, Thomas Mann, Paul Faúré, Brecht, Johannes R. Becher, Ludwig Renn, Anna Seghers, Ernst Toller, Käthe Kollwitz, Karl Kautsky, Barbusse, Romain Rolland, Aragon, Andre Gide -, a kommunisták két vezetőjét, Sallai Imrét és Fürst Sándort halálra ítélték és kivégezték. 1932-ben, amennyire ezt a rendelkezésünkre álló dokumentumok alapján meg lehet állapítani, 146 embert tartóztattak le azzal a váddal, hogy kommunista, s további 152 ellen indult eljárás. 1933-ban több mint 300 kommunista került börtönbe.
Ekkor tartóztatták le újra Kádár Jánost is. S amitől tartott, bekövetkezett: édesanyja a beszélőn keményen lehordta, hogy épp akkor vitték el, amikor ő gombócot főzött a családnak.
Hogy hány tagja volt a harmincas években Magyarországon a kommunista pártnak, arra csak következtethetünk. A szigorú illegalitásban természetesen nemcsak nyilvántartást nem vezettek, de minden lehető nyomot is igyekeztek gondosan eltüntetni. A konspiráció nem járt kedvében a jövendő történészeinek.
Ma is bizonyíthatóan mintegy 500 párttag volt rendszeres kapcsolatban a pártvezetőséggel. Ez nem azt jelenti, hogy ennyi tagja volt a pártnak, még kevésbé, hogy ennyi kommunista volt Magyarországon. A szigorúan konspirativ szervezetben egy-egy összekötő letartóztatása, emigrálása, kizárása, lehagyása vagy kilépése emberek tucatjainak kapcsolatát szakította meg hosszabb-rövidebb időre - vagy örökre - a párttal mint szervezettel. Óvatos becslések szerint mintegy 1000-1500 illegális párttag tevékenykedett akkoriban Magyarországon, s ennek két-háromszorosára becsülik azoknak a számát, akik valamilyen okból - például, mert vidéken éltek - nem tudtak kapcsolatba kerülni a párttal. Külön kérdés a frakciók ügye. A fővárosban több, magát kommunistának valló csoport tevékenykedett, melyeknek vezetői részben elvi, politikai, részben személyes okokból váltak ki a pártból. Rendkívül bonyolult szerepük elemzése nem ennek az írásnak a feladata, de úgy vélem, tagjaik döntő többsége meggyőződéses szocialista volt, akik a szigorú konspiráció miatt olykor nem is tudták, hogy nem a kommunista párthoz tartoznak. Viszont az is igaz, hogy a politikai rendőrség okos taktikából nemegyszer tűrte ezeknek a csoportoknak a működését, hogy ezáltal csökkentse a kommunista párt tagjainak számát. A párt körüli szimpatizánsok és segítők gyűrűje rendkívül változó volt, s a becslések annyira ellentmondóak, hogy szerintem számuk ma már megállapíthatatlan. Bármennyire bizonytalanok is ezek az adatok, azt jól mutatják, hogy egy-egy nagy letartóztatási hullám, mint az 1932-es is, szinte megsemmisítette a párt egész vezető káderállományát.
Aligha eszményi, hogy egy ilyen sok veszélynek kitett mozgalomban olyan kevés tapasztalattal, gyakorlattal, ismerettel rendelkező emberek lettek felelős vezetők, mint Kádár is, s természetesen nem ő volt az egyetlen. De a két háború között a kommunista párt, a munkásmozgalom helyzete is minden volt, csak nem eszményi.
A Tanácsköztársaság leverését a kommunista mozgalom sosem tudta kiheverni. Az újkori történelem is bizonyítja - a párizsi kommüntől Spanyolországon át Chiléig elég példa van rá -, hogy ahol a revolúciót ellenforradalmi hatalom veri le, ott a forradalmárok hosszú ideig szinte cselekvésképtelenek. Részben azért, mert az ellenforradalom megsemmisíti a forradalom szervezeteit és vezetőit, s ezek nélkül egyetlen mozgalom sem ütőképes. Részben pedig, mert a népet nemcsak a terror bénítja meg, hanem a vereség tudata is.
A magyar kommunisták legtapasztaltabb vezetői emigráltak, börtönbe kerültek, vagy kivégezték őket. A szociáldemokraták legjobb vezetői ugyancsak emigrációba kényszerültek, a pártvezetés a jobboldal kezébe került, amely tragikus hibának minősítette a kommunistákkal való együttműködést.
A mozgalom csak a jéghegy csúcsa. Maga a jéghegy, a nép, amelynek a Tanácsköztársaság oly sokat szeretett volna adni, szabadságot, jogot, jólétet, emberhez méltó életet, a valóságban igen keveset kaphatott a rövid életű, élethalálharcát vívó, gazdaságilag kivérzett tanácshatalomtól. A dolgozók legöntudatosabbjait, akik ennek ellenére a forradalom pártját fogták, az ellenforradalom megölte, megkínozta, bebörtönözte, internálta. A tömeg elfásult, elfáradt, nem a gerincét törték el, a hitét. Kádár édesanyja az ő szemléletüket fogalmazta meg: az urak bitangok, de nem lehet tenni ellenük, ők az erősebbek.
A húszas-harmincas években a munkás, a paraszt örült, ha maga és családja nem éhezett. Amíg a szakszervezeteknek 1921-ben 150 ezer tagja volt, addig 1938-ban 110 ezer, 1942-ben csak 70 ezer. A harmincas évek közepén minden tizedik munkás volt szakszervezeti tag, a negyvenes évek elején minden huszadik. Az 1927-től 1937-ig tartó évtizedben a munkásságnak évente átlagosan egy százaléka sztrájkolt.
Lenin a baloldaliságot a kommunizmus gyermekbetegségének nevezte. A túlzó baloldaliságnak, amely oly sok hibát, bűnt, tévedést, kínt, borzalmat okozott a kommunista mozgalomban, számos megjelenési formája van, az elméletet tízparancsolattá változtató dogmatizmustól Pol Pot kambodzsai rémuralmáig. A közös gyökér alighanem a forradalmárok fanatizmusa, ami nélkül valóban nem jöhet létre és nem győzhet forradalom. De ha a vakhit kiiktatja az értelmet, a józanságot, az elemzést, az a legszörnyűbb katasztrófához vezethet. Ha a vezetők nem azt látják, ami van, hanem amit szeretnének, a politika ilyen vagy olyan módon, de óhatatlanul eltorzul. S minél nehezebb, kilátástalanabb a helyzet, az emberek annál könnyebben menekülnek az ábrándok világába.
Az ábránd, amely a magyar kommunista vezetőket a Tanácsköztársaság bukása után is hatalmában tartotta, az volt, hogy Magyarországon és Európában a közeljövőben lehetséges a szocialista forradalom győzelme. 1923-ban, miután az utolsó fegyveres német munkásfelkelést, Bulgáriában a népfelkelést, Lengyelországban a tömegsztrájkot leverték, nyilvánvaló volt, hogy a világháborút követő utolsó forradalmi hullámok is elültek Európában. Ezt elméletileg a Kommunista Internacionálé is elismerte, de az elméleti felismerés nem alakította át a gyakorlatot. A magyar párt vezetői, akik jórészt Bécsben és Moszkvában éltek, gyökeresen félreismerve az otthoni és az európai helyzetet, változatlanul a proletárdiktatúra megvalósítását tűzték ki célul, amire pedig akkor semmi remény nem volt. Ez a politika káros messianizmus volt; forradalom csak forradalmi helyzetből születhet.
Ez volt az oka annak a súlyosan hibás felfogásnak, hogy megtagadták a szövetséget minden más baloldali erővel. 1925-ben történt ugyan egy nyitási kísérlet: kommunisták és baloldali szociáldemokraták Magyarországi Szocialista Munkáspárt néven legális pártot alapítottak, ami azonban rövid életű volt. Részben, mert vezetőit sorra letartóztatták, működését a rendőrség lehetetlenné tette, de azért is, mert az emigrációban élő kommunista vezetők nem voltak hajlandók lemondani a proletárdiktatúra közvetlen megvalósításának ábrándjáról.
Emberi, lélektani alapja volt ennek a csodavárásnak. 1945-ben, amikor a Vörös Hadsereg fölszabadította Magyarországot, a Tanácsköztársaság egykori híveinek százai nem értették, miért nem valósítják meg azonnal a proletárdiktatúrát, s volt helység, nem is egy, ahol spontán megszervezték és megalakították a tanácshatalmat. A kommunista pártnak és a hatóságoknak kellett közbelépniük.
Ez természetesen csak magyarázata, nem mentsége a kommunista vezetők hibás politikájának a húszas-harmincas években. S a hibát csak fokozta, hogy a külföldön élő magyar kommunistákat is megfertőzte minden emigráció elkerülhetetlen betegsége, a frakcióharc. A mérsékeltebbek a nagy tekintélyű Landler Jenő körül tömörültek, s a szociáldemokratákkal, a szakszervezetekkel való együttműködést szorgalmazták. A radikálisok, akiknek vezetője Kun Béla, a Tanácsköztársaság elismert vezére volt, egyetlen feladatot ismertek: az illegális párt ké-szítsg elő Magyarországon a második proletárdiktatúrát, s ne szövetkezzék senkivel. Ha eltekintünk a különböző kitérőktől, kisebb-nagyobb programmódosításoktól, a magyar kommunista párt politikáját a harmincas évek közepéig Kun irányvonala határozta meg.
Nemcsak a magyar párt stratégiája volt ez, hanem az egész kommunista világmozgalomé. Kommunisták Magyarországi Pártja: ez a név annyit jelentett, hogy a párt a Kommunista Internacionálé magyarországi szekciója. így volt ez a szociáldemokratáknál is: a Magyarországi Szociáldemokrata Párt a Szocialista Internacionálé magyar tagozata volt. A munkásmozgalom szervezetileg ekkor még ragaszkodott a marxi elvhez, a világ munkásainak egységes pártjához.
A Kommunista Internacionálé 1919-ben vált ki a Szocialista Internacionáléból. Néhány évig még történtek kísérletek a két szervezet egyesítésére, de csakhamar bebizonyosodott, hogy ez lehetetlen. Alapvető különbség volt a céljaik között: a kommunisták forradalmat akartak, a szociáldemokraták reformokkal kívánták megváltoztatni a társadalmat. A tragikus testvérharc odáig fajult, hogy kommunisták és szociáldemokraták nemegyszer jobban gyűlölték egymást, mint az életükre törő ellenséget. A legborzalmasabb következménye ennek Németországban volt, ahol a két munkáspárt egymás elleni küzdelme is szerepet játszott abban, hogy a nemzetiszocialisták hatalomra jutottak.
A frakcióharcnak is megvannak a maga öntörvényei. Például az, hogy az igazságot sokszor háttérbe szorítják klikkérdekek, személyes torzsalkodások, bizalmatlanság, elfogultság. A frakciók viszálya nemcsak a korabeli kommunista mozgalmat fertőzte meg, még évtizedek múlva is érezhető volt a pártban, nem utolsósorban szomorú emberi tragédiákat okozva.
– Ezekről a vitákról akkortájt én semmit sem tudtam - mondja Kádár. - Engem csak a harc érdekelt, elméleti, stratégiai kérdések nemigen foglalkoztattak.
Kádár láthatólag el akarja kerülni, hogy utólag okosabbnak lássék, mint a párt akkori, ma már nem élő vezetői. De ismerve alapvetően realista alkatát, tudva, hogy munkások és parasztok között élt, nehezen elképzelhető, hogy ő is bízott volna a proletárdiktatúra közeli győzelmében. Már csak azért sem, mert többször elmondta, nemigen remélte, hogy megéri a munkások hatalomra jutását Magyarországon, ami nem gátolta abban, hogy harcoljon egy ügy győzelméért, melynek ő valószínűleg nem lesz már haszonélvezője.
– Nem kell a munkásokat mitizálni – mondja. – De az biztos, hogy ismertük egymás verítékének a szagát. Volt nekem egy szaktársam az üzemben, esernyőkészítő. Égett a keze alatt a munka. Otthoni munkát is vállalt, az egész családja besegített. De ivott, mint a kefekötő, az isten pénze sem volt elég neki. Aztán belépett a nyilas pártba, tépte a száját nagyon. Amikor már illegalitásban voltam, egyszer véletlenül találkoztunk. Nem jelentett föl. Negyvenöt után megkeresett a pártközpontban. Akkoriban rendőrfőkapitány-helyettes is voltam.
– Mit csináltál? – kérdeztem tőle.
– Semmit – mondta. – Ha berúgtam, járt a pofám. És tudod, hogy gyakran rúgtam be.
– Dekkolj néhány hétig – mondtam neki –, amíg lecsillapodnak az indulatok. Aztán jelentkezz a rendőrségen.
Úgy tudom, később tisztességes melós lett.
A pártvezetésben lévő villongásokról Kádár már csak azért sem tudhatott, mert a párt a legszigorúbb konspirációs szabályok szerint dolgozott. A pártsejtekbe 3-4, lehetőleg azonos területen dolgozó kommunista tartozott, akik elvben egymás fedőnevét ismerhették csak, bár ez a gyakorlatban sokszor megvalósíthatatlan volt. A 4-5 tagú kerületi bizottságok valamelyik tagjával csak a sejtek titkárai voltak kapcsolatban. Ugyanilyen konspiratív összeköttetés volt a kerületi bizottságok és a budapesti pártbizottság, illetve a budapesti bizottság és a titkárság között. Országos hálózatot gyakorlatilag nem sikerült kiépíteni. Az emigrációban élő Külföldi Bizottság illegálisan rendszeresen küldött haza vezetőket az itthoni munka irányítására, de ezeket gyakran kellett váltogatni, hogy elkerüljék a letartóztatást, ami gyakran még így sem sikerült.
Az illegalitás, a konspiráció, a titkolódzás a párt legszigorúbb szabályai közé tartozott. Ugyanakkor biztos, hogy sokszor nem tartották és nem is tarthatták be. Példa erre Kádár beszervezése is. Képzeljük el a helyzetet: egy fiatalember véletlenül találkozik egy másik fiatalembérrel, akit öt éve, vagyis tizennégy éves kora óta nem látott, s rövid beszélgetés után közli vele, hogy egy, a törvény által szigorúan üldözött illegális szervezet tagja, majd felszólítja gyerekkori pajtását, lépjen be ő is a szervezetbe, amit a másik fiatalember azonnal el is fogad. Ez a történet, melynek hitelességét már csak azért sincs okom kétségbe vonni, mert nem egy hasonlóról tudok, még csak nem is hasonlít ahhoz, amit konspirációnak neveznek. Ismerve, hogy Kádár később milyen rigorózusan ragaszkodott az illegalitás szabályaihoz, ezt az esetet tipikusnak vélem: fiatalkorukban alighanem sokan kerültek hasonló véletlenek folytán a mozgalomba. Még azt is megkockáztatom: az efféle „véletlen tagtoborzás” nélkül a párt valószínűleg nem is létezhetett volna. Az alkalmasságot sokszor nem a felvétel előtt, hanem a felvétel után kellett bizonyítani.
Tény viszont, hogy az illegalitás, a konspiráció szabályainak megsértése, de akár ennek a leghalványabb gyanúja is sokszor elég ok volt, hogy valakit lehagyjanak a mozgalomból. Ez azt jelentette, hogy nem zárták ki a pártból, mint például azokat, akik megtörtek a rendőrségi kínzások során és vallottak, nem függesztették fel a párttagságukat, mint azoknak, akik valamilyen politikai kérdésben szembekerültek a pártvezetéssel, egyszerűen megszakították velük az öszszeköttetést. Egyébként akkoriban valakit kizárni vagy felfüggeszteni sem volt olyan egyszerű. Nemcsak azért, mert természetesen nem vezettek semmiféle nyilvántartást, senkinek nem volt tagsági könyve, s minden kommunistáról legfeljebb néhány ember tudta, hogy párttag. Jelentős gond volt, hogyan tudassák a párttagsággal, hogy valakit kizártak. A külföldön nyomtatott s az országba becsempészett vagy az idehaza sokszorosított kiadványokban ugyan közölték a kizártakat - valódi nevükön - és a felfüggesztetteket - fedőnevükön -, de ezek a sajtótermékek nem jutottak el minden párttaghoz. Így fordulhatott elő, hogy olyanok, akikről bebizonyosodott, hogy rendőrügynökök, s ezt közhírré is tették róluk, még jó ideig tevékenykedhettek a mozgalomban.
Előfordult ennek az ellenkezője is, bizonyára jóval nagyobb számban. Minden ennyire konspiratív, kis létszámú illegális szervezet, melynek a rendőrség állandóan a nyomában van, s állandóan igyekszik besúgókat beépíteni a soraiba, óhatatlanul melegágya a bizalmatlanságnak, a gyanakvásnak. Egy kétértelmű mondat, egy rossz hangsúly, egy pontatlanság, különböző tények téves kombinálása elegendő, hogy feltámadjon a gyanú. Márpedig az illegalitás könyörtelen szabálya, hogy aki a legkisebb gyanúba keveredik, azzal azonnal meg kell szakítani a kapcsolatot, hiszen emberek tucatjait veszélyezteti. Bármilyen keserves, az illegalitásban nincs és nem is lehet vád, bizonyítási eljárás, tanúvallomás, védekezés: a gyanú maga az ítélet. Hány kommunistát taszított ki a pártból a puszta gyanú, soha senki nem tudja már megmondani. De ismerjük azoknak a szörnyű tragédiáknak a sorát, amikor az igazságtalan gyanú évekre, évtizedekre, olykor életük végéig megnyomorította tisztességes, becsületes emberek életét. Az illegalitás kegyetlen valóságában kapott és adott sebek nemegyszer fél évszázad múltán sem hegedtek be.
És nemcsak a politikai gyanú okozhatta, hogy valakit kitaszítottak. Elég volt, hogy nem megfelelő a baráti, ismeretségi köre, ha túlzottan feltűnően viselkedett, vagy közismertté vált, ha nem igazodott a kötelezőnek vélt vagy hirdetett erkölcsi normákhoz, vagy bármilyen más vonatkozásban veszélyessé vált vagy válhatott a párt számára. József Attila tragikus lehagyásának például egyaránt volt ideológiai, művészeti és emberi indoka. Tény, hogy a költő nem egy kérdésben eltért a párt ideológiájától, például a marxizmus és a freudizmus szintézisét hirdette. Az is tény, hogy sem kortársai, sem elvtársai nem ismerték fel életében költői zsenialitását. De bármilyen kegyetlen, az is tény, hogy egy súlyosan idegbeteg, pszichoanalitikus kezelés
ben lévő ember, aki orvosainak a legrejtettebb titkait is igyekezett feltárni, nem lehetett egy illegális szervezet tagja.
ben lévő ember, aki orvosainak a legrejtettebb titkait is igyekezett feltárni, nem lehetett egy illegális szervezet tagja.
Ilyen körülmények között az éberség természetesen elsőrendű követelmény volt a mozgalomban. De egy túlságosan gyanakvó, minden kákán csomót kereső vagy egyszerűen rossz természetű ember nemcsak sokak sorsát keseríthette meg, de a mozgalomnak is sokat árthatott. Kádártól tudom, hogy a második világháború alatt, amikor már a titkárság tagja volt, üzenetet kapott egy lefizetett börtönőrön keresztül a Központi Bizottság egy másik, letartóztatott titkárától, hogy egy elvtársuk - ismert, ma is magas beosztásban lévő kommunista - áruló. Kádár visszakérdezett, ugyancsak a lefizetett őrön keresztül: miből gondolja ezt. A válasz: az illető azt mondta a szerelméről, hogy mindenre képes érte. Márpedig aki egy nőért mindenre képes, az a pártot is képes elárulni.
Ma, csendes békeidőkben, megmosolyogtató vagy elkeserítő ez a történet. Akkor, a börtön és az akasztófa árnyékában, véres valóság volt.
A Központi Bizottságnak ugyanez a tagja vádat emelt a titkárság harmadik tagja ellen is, hogy áruló. Az indok: az általa kezelt pártkasszából állítólag 400 pengő hiányzott. Ez az összeg akkoriban egy tisztviselő havi fizetése volt. S a párt pénzéről aligha vezettek kettős könyvelést, belégekkel és bizonylatokkal. Kádár, mint mindig, a józan észre hivatkozott: elképzelhetetlen, hogy valaki 400 pengőt sikkasszon, amikor több tízezer pengővel gazdálkodik, nem is beszélve arról, hogy árulását a politikai rendőrség bármikor hajlandó lett volna hatalmas összeggel jutalmazni. A vád azonban vád maradt, s a titkárság harmadik tagját lehagyták a pártból, azzal, hogy a felszabadulás után majd tisztázhatja magát. Ezt közölték is vele, s ő egyetértett a határozattal: hasonló helyzetben ő is így döntött volna. A felszabadulás után valóban sikerült tisztáznia magát.
Ítéljük el a Központi Bizottság titkárát ezekért a rágalmakért? Megtehetjük, bizonyos értelemben meg is kell tennünk. Különösen, mivel nem éppen dicsőséges szerepe volt az 1949 utáni években. De azt is tudnunk kell róla, hogy a Szovjetunióból tért vissza Magyarországra, az életét kockáztatva, csaknem tíz évet töltött börtönben, úgy, hogy még a nevét sem tudták kiszedni belőle. Vannak emberek, akik bizonyos helyzetekben hősök, más helyzetekben nagyon is gyarlók, sőt vétkesek.
Törjünk pálcát Kádár felett, aki meggyőződése ellenére kitaszította a pártból annak egyik vezetőjét, akit ismert, becsült? Megtehetjük, meg is kell tennünk, ahogy ő sem dicséri magát ezért a tettéért. De gondoljunk arra, hogy az
illegalitás állandó fenyegetettségében a meggyőződés, az emberismeret nem elég nyomós érv a gyanú ellen. Ki meri emberek tucatjainak az életét, esetleg az egész mozgalmat kockára tenni, mert úgy gondolja, hogy neki van igaza?
illegalitás állandó fenyegetettségében a meggyőződés, az emberismeret nem elég nyomós érv a gyanú ellen. Ki meri emberek tucatjainak az életét, esetleg az egész mozgalmat kockára tenni, mert úgy gondolja, hogy neki van igaza?
Kádár mosolyog, amikor ezeket a történeteket meséli. De a mosoly nem tünteti el a barázdákat az arcáról.
Ismerek egy másik történetet is. A párt egyik vezetőjét Kádár nem szerette, tevékenységét károsnak vélte. 1956 után, amikor támadták, mégis a védelmére kelt: ne felejtsék el, hogy ez az ember a felszabadulás előtt, amikor a nyomozók egy titkos találkozóra vitték, a villamos elé vetette magát, hogy ne leplezze le az elvtársát.
Ezt a mozgalmat csak akkor lehet megérteni, ha a színét és visszáját egyaránt ismerjük.
Előreszaladtam az időben, de hadd időzzek még ezeknél az eseményeknél. Nem hiszem, hogy egy kort, egy rendszert, egy szervezetet meg lehet érteni anélkül, hogy ismerjük a hétköznapjait, mindennapos életét. Aki ma azt olvassa, hogy egy illegális párt vezetője a szervezet legféltettebb titkairól egy börtönőr segítségével cserél véleményt, vagy azt feltételezheti, hogy a kommunistáknak hatalmas, jól szervezett apparátusuk volt, vagy azt, hogy elment az eszük.
A valóság egyszerűbb. A Horthy-rendszerben nem valami jól fizették a börtönőröket, akik általában parasztfiúból lettek továbbszolgáló katonák s aztán foglárok. Még így is akadt bőven jelentkező, mert a kevés, de biztos fizetés, a nyugdíj, az ingyen egyenruha még mindig jobb volt, mint az állandó létbizonytalanság, a látástól vakulásig tartó mezei munka. A rosszul fizetett szolga viszont megvesztegethető, nemcsak mert pénzre van szüksége, hanem mert nem kötődik az urához.
A kommunistáknak nem volt nagy, jól szervezett földalatti apparátusuk. Viszont az illegalitás néhány ösvényét igen jól ismerték, gondosan kiépítették. Ezek közül az egyik legfontosabb az volt, hogy kapcsolatot tudjanak tartani a bebörtönzött vezetőkkel, hiszen előbb-utóbb csaknem valamennyi vezető börtönbe került. A kapcsolatot gondosan kipróbálták; semmitmondó, megtévesztő üzeneteket küldtek a börtönből és a börtönbe, olyanokat, amelyekről azonnal kiderült volna, ha a közvetítő jelenti a rendőrségnek. S csak többszörös próba után következtek a valódi üzenetek.
Hogy még ekkor is fennállt a veszély, hogy elárulják őket? Kockázat nélkül nincs illegális munka.
De térjünk vissza a harmincas évekre. Amikor Kádár kapcsolatba került a mozgalommal, a kommunisták a szigorú aszkézis szükségességét vallották - szintén egy „baloldali gyermekbetegség”: aki a világforradalmat szolgálja, annak nem lehet és ne is legyen magánélete. Kádár nagyon jól ismerte a prolit, s tudta, hogy a munkásnak az aszkézis olyan, mint ördögnek a tömjénfüst. Elég nyomorúsággal sújtja a sors, elég lemondásra kényszeríti - még önként is száműzze életéből azt a kicsi jót, ami neki megadatott?
Bármennyire kötelezőnek érezte Kádár a pártfegyelmet, valóságtudatát képtelen volt megtagadni.
– Tusakodtam, győzködtem magam - mondja -, de hiába. A valóságot semmilyen elméletnek nem tudtam alárendelni.
Nem önmagáról volt szó. Arról, hogy ha a párt addig vár a munkások megnyerésével, amíg azok majd nem isznak, nem dohányoznak, nem kártyáznak, nem káromkodnak, akkor régen rossz a pártnak is, a munkásságnak is. Márpedig ő nem ezért lett kommunista.
„1932 tavaszán - emlékezett vissza azokra az időkre - a KIMSZ északi területi bizottsága tagjaként beszélgettem egy kommunista ifjúmunkás lánnyal, a Selyemárugyár illegális alapszervezete titkárával. Négy tagja volt akkor ottani alapszervezetünknek, és már hónapok óta nem vettek föl új tagot. Ennek oka után érdeklődtem. Az elvtársnő azt mondta, hogy azért nem vesznek föl új tagot, mert náluk csupa olyan lány dolgozik, akiket semmiféle komoly dolog, mint például gazdasági helyzetük vagy a politika nem érdekel. Csak a mozi, a rúzs, a szép ruhák, a fiúk érdeklik őket - mondta az elvtársnő. És még valami olyasmit is - igen elkeseredett hangon -, hogy nem a legfeddhetetlenebb erkölcsűek (ennél sokkal erősebb kifejezést használva).
Először nem tudtam mit válaszolni, csak néztem szótlanul, és töprengtem. Végül megragadott egy gondolat. A KIMSZ selyemgyári alapszervezetének titkára hat hónapja volt tagja az illegális kommunista mozgalomnak a beszélgetés időpontjában. Hat hónappal korábban pontosan olyan volt ő maga is, mint amilyennek a hat hónap illegális múlt fölényes magaslatából letekintve munkatársnőit látta. A mozi, a szép ruhák, a fiúk érdekelték őt is. De nemcsak a mozi, a szép ruhák, nemcsak a fiúk. Hiszen nem lehetett volna akkor kommunistát nevelni belőle. És milyen bűnt követett volna el a mozgalom ellen az a KIMSZ-tag, aki vele nyolc hónappal korábban foglalkozni kezdett, és csak a felszín után ítélve legyintett volna, hogy nem érdemes ezzel foglalkozni, hiszen csak a mozi, a szép ruhák, a fiúk érdeklik.”
Ebben már benne van Kádár későbbi politikájának a lényege, hogy - a brechti fogalmazással élve - a népet nem lehet leváltani: azokkal az emberekkel kell élni, dolgozni, boldogulni, akik egy országban adva vannak. De ettől a korszaktól még messze vagyunk; sok megpróbáltatás, sok vargabetű várt Kádárra is, a kommunista mozgalomra is, amíg ez az elv megvalósulhatott.
Mindenekelőtt a harmincas-negyvenes évek magyar politikájának buktatói. Ennek a politikának két meghatározója volt, bármilyen kormány irányította az országot. Az egyik, hogy ellensége volt nemcsak a kommunistáknak, a szociáldemokráciának, de minden haladó, baloldali törekvésnek, gondolatnak. A másik a területi revízió követelése. Aki ezt a két alapelvet nem vallotta magáénak, nem juthatott politikai szerephez Magyarországon.
Horthy-Magyarország meglehetősen furcsa államképződmény volt. Végső soron minden a kormányzó személyes döntésétől függött, de a parlamentben néha olyan viharos szópárbajok zajlottak, mint a legfejlettebb polgári demokráciákban. Többpártrendszer volt, de a magát többször átkeresztelő kormánypárt abszolút hatalmát senki sem fenyegette. Nem is csoda egy olyan választási rendszerben, ahol csak 1938-ban vezették be a titkos szavazást, addig, arra hivatkozva, hogy a titkolódzás nem felel meg a magyar nemzeti jellegnek, 245 képviselőből 199-et nyílt szavazással választottak meg. Szavazati joggal csak az a 30 éven felüli állampolgár rendelkezett, aki 6 éve egy helyben lakott, s elvégezte a 6 elemi iskolát. Az egymást váltó kormányokban egymás mellett ültek mágnások, akik sok száz évre vezették vissza a családfájukat, zsidó bankárok, katonatisztek, papok, diplomaták, eleinte egy-egy „díszparaszt” is, de ezek csakhamar kimaradtak. Viszonylagos sajtószabadság volt, de az érdemi politikai, társadalmi kérdéseket sokszor az olyan különböző titkos, féltitkos vagy legális szervezetekben döntötték el, mint az Etelközi Szövetség, a Magyar Országos Véderő Egylet, a Trianon Elleni Szövetség, az Ébredő Magyarok Egyesülete, a Kettős Kereszt Vérszövetség, a Turul Szövetség. Nevük sok mindent elmond a korról s a korszellemről. Alighanem Magyarország volt az első ország a világon, ahol egy hivatalos intézményben, a honvédség Térképészeti Intézetében a kormány, de legalábbis a miniszterelnök tudtával nagy mennyiségű valutát hamisítottak „hazafias célokra”, s a csak külföldi nyomásra lefolytatott per egyik fővádlottja a rendőr-főkapitány volt. A kormány bele sem bukott ebbe a nemzetközi botrányba, viszont azt az ellenzéki képviselőt, aki a parlamentben kijelentette: „az a kormány, amely alatt ez megtörténhetett, nem maradhat a helyén”, egykori tiszti különítményesek fényes nappal megverték az utcán.
A német nemzetiszocialisták hatalomra jutása döntően kihatott a magyar politikára is. Nemcsak Horthy, az angolbarát Bethlen István is tudta, hogy revíziós terveik megvalósítását csak Németország segítségével érhetik el. Németország pedig nem árult zsákbamacskát. „Aki az asztalnál akar ülni, annak legalább a főzésben segítenie kell” - mondta Hitler a nála bemutatkozó látogatáson lévő magyar miniszterelnöknek. A magyar politika önmaga foglya lett. Mindent egy lapra tett fel, a valóban igazságtalan trianoni békeszerződés revíziójára, s ezzel nemcsak katasztrófába sodorta az országot, de távlatokban is lehetetlenné tette a határok rendezését. Érzékletes, még ha számunkra tragikus példája is ez a történelem dialektikájának.
Németország előbb annektálta Ausztriát, majd feldarabolta, s a következő évben elfoglalta Csehszlovákiát. Ebből a zsákmányból már Magyarországnak is jutott. A tengelyhatalmak bécsi döntése alapján 12 ezer négyzetkilométer került vissza az anyaországhoz, 1 millió, többségében magyar lakossal. 1940-ben, a második bécsi döntés alapján Erdély területéből 43 ezer négyzetkilométert csatoltak vissza Magyarországhoz, két és fél millió lakossal, akik közül 1 millió román volt.
A Hitler által emlegetett segítség addig csak gazdasági és politikai volt. 1939-ben azonban Németország megtámadta Lengyelországot, s kitört a második világháború.
A magyar kormány miniszterelnöke akkor gróf Teleki Pál volt. Személyénél azért érdemes időzni, mert nagyon jellemző korára. Az ország egyik legősibb főúri családjának leszármazottja, kitűnő földrajztudós, Bethlen István elvbarátja. Egyik irányítója a Tanácsköztársaság megbuktatására irányuló szervezkedésnek. Külügyminiszterként tagja az általa is mélységesen elítélt trianoni békeszerződést aláíró küldöttségnek. 1920-tól miniszterelnök: ekkor vezetik be Magyarországon újra a botbüntetést. A miniszterelnökségről azért kell lemondania, mert támogatja IV. Károly király hazatérését. Részese a frankhamisításnak, támogatója a társadalomkutatásnak, az ország főcserkésze. Miniszterelnökként ő szavaztatja meg a második zsidótörvényt, s kilép a Népszövetségből. A második világháború kitörése után igyekszik meggyőzni Nagy-Britanniát, hogy csak kényszerűségből működik együtt Hitlerrel. Lengyelország lerohanása után több mint százezer lengyelnek biztosít emberséges menedékhelyet. Ugyanakkor csatlakozik a német-olasz-japán háromhatalmi egyezményhez. Örök megnemtámadási szerződést köt Jugoszláviával. Amikor Hitler megtámadja déli szomszédunkat, s Horthy és a minisztertanács úgy dönt, hogy Magyarország is részt vesz a katonai akcióban, a mélyen vallásos Teleki Pál elköveti azt a tettet, amelyre vallása szerint nincs bűnbocsánat: főbe lövi magát. A kormányzóhoz írt búcsúlevele a magyar történelem egyik tragikus dokumentuma:
„Főméltóságú Úr! Szószegők lettünk - gyávaságból - a mohácsi beszéden alapuló örökbékeszerződéssel szemben. A nemzet érzi, és mi odadobtuk becsületét. A gazemberek oldalára álltunk - mert a mondvacsinált atrocitásokból egy szó sem igaz! Sem a magyarok ellen, de még a németek ellen sem! Hullarablók leszünk! A legpocsékabb nemzet. Nem tartottalak vissza. Bűnös vagyok. Teleki Pál.”
Magyarország belépésének a második világháborúba elsősorban belső okai voltak. Erre ösztönzött a Tanácsköztársaság leverése után létrejött társadalmi rend vezető rétegeinek érdeke, világnézete, életfelfogása. Húsz esztendőn keresztül sulykolták a nemzetbe, hogy az ország alapvető, mindent megoldó célja a területi revízió, majd azt, hogy minden talpalatnyi föld visszaszerzését a németeknek köszönhetünk, s büszkén hirdették, hogy ők már előbb voltak kommunistaellenesek, mint Hitler. Ezek az összetevők nemigen vezethettek más eredményre, mint hogy amikor Németország megtámadta a Szovjetuniót, Magyarország is belépett a háborúba.
Mi történt volna, ha nem ezt teszi? Elképzelhető, hogy egy németbarát irányzat megdönti Horthy uralmát, bár ez a korabeli erőviszonyok ismeretében kevéssé valószínű. Sokkal valószínűbb, hogy a németek előbb vagy utóbb megszállják az országot. Ebben az esetben sok minden másképp alakult volna a magyar történelemben, s nemcsak a béketárgyalásokon. 1945-ben más helyzetben, más öntudattal kezdett volna új lapot a nemzet. Ezt a lehetőséget Magyarország akkori vezetői eljátszották.
A nemzetiszocialisták hatalomra jutása alapvetően kihatott a kommunista világmozgalomra is. A németországi szörnyű megrázkódtatás, hogy Nyugat-Európa legerősebb kommunista és szociáldemokrata pártját megsemmisítették, tagjait kivégezték, agyonverték, börtönbe, koncentrációs táborba zárták, véget vetett az áldatlan testvérharcnak. 1935-ben a Komintern VII. kongresszusa legfőbb célként a fasizmus elleni harcot hirdette meg, s felszólította a kommunistákat, fogjanak össze a szociáldemokratákkal, a szakszervezeti tagokkal, minden demokratikus erővel. A Szocialista Internacionálé Végrehajtó Bizottsága már 1934 végén feloldotta az egységfrontra vonatkozó tilalmat.
A népfrontpolitika megvalósítása nem volt egyszerű. Emberek, akik előző nap még kölcsönösen osztályárulónak vélték egymást, aligha tudták másnapra megemészteni, hogy ők munkástestvérek. Amellett kétségtelenül továbbra is volt különbség a kommunisták és a szociáldemokraták politikája, stratégiája, taktikája, szervezeti felépítése, elvei között. Magyarországon nem utolsósorban az, hogy a szociáldemokrata párt, a szakszervezetek legálisak voltak, s mindenáron igyekeztek elkerülni a betiltást, a kommunisták pedig változatlanul csak a föld alatt dolgozhattak. A demokratikus erőkkel való együttműködést szinte lehetetlenné tette, hogy a polgári ellenzéki politikusok ekkortájt még nem voltak hajlandók szóba állni a kommunistákkal.
Nem könnyítette a helyzetet az sem, hogy 1936-ban a Komintern feloszlatta a Kommunisták Magyarországi Pártjának Központi Bizottságát. A Komintern jogosan állapította meg, hogy a vezetőség elvben elismerte ugyan a népfrontpolitika szükségességét, de alig változtatott addigi gyakorlatán. Kun Bélát törvénytelenül letartóztatták, a börtönben halt meg, s csak 1956-ban rehabilitálták.
A Központi Bizottság feloszlatása nyomán a magyarországi pártvezetők Bécsből kapott hamis, téves vagy félreértelmezett információk alapján feloszlatták az itthoni pártszervezeteket is, s így a mozgalomban teljes lett a káosz. A pártnak a Komintern által megbízott ideiglenes vezetője Prágából kezdte meg a kommunista párt újjászervezését. Az alapelv az volt, hogy a kommunisták épüljenek be a szociáldemokrata párt és a szakszervezetek legális szervezeteibe.
Így került a börtönből kiszabadult Kádár János is a Magyarországi Szociáldemokrata Párt VI. kerületi szervezetébe. Volt tízes bizalmi, az ifjúsági csoport összekötője, körzeti titkár, a kerületi Végrehajtó Bizottság tagja. 1941 nyarán a Kommunisták Magyarországi Pártja budapesti területi bizottságának vezetője lett.
– Nekem nem okozott problémát a szociáldemokratákkal való együttműködés - mondja Kádár. - A többségük ugyanolyan proli volt, mint én. Ha nem is gondolkodtunk egyformán, az életünk egyforma volt, hát megértettük egymást.
Kádár a szociáldemokrata pártban eltöltött öt éve alatt nemcsak a legális párt- és szakszervezeti munkát tanulta meg, hanem szoros kapcsolatba került egy olyan réteggel, melyet addig nem ismert. A VI. kerülethez tartoztak a szociáldemokraták orvos- és művészcsoportjai, melyeknek Kádár egy ideig összekötője volt. A falun nevelkedett, munkások és kispolgárok között felnőtt Kádár János ezután elmondhatta magáról - amit akkor természetesen eszébe sem jutott így megfogalmazni -, hogy minden dolgozó réteg életét belülről ismeri.
Kádár a legkülönbözőbb helyeken dolgozott, ahol éppen munkát kapott, többek között egy szőnyeg-nagykereskedőnél s egy gyógynövényüzemben.
– Sose gondoltam - mondja -, hogy a kamilla, amivel gyerekkoromban tele volt a határ, áru, mégpedig nem is értéktelen.
Mosolyog.
– Hogy mit dolgoztam? Ma ezt előkelően árumozgatónak nevezik. Magyarul: trógeroltam.
Nem hiszem, hogy Kádár önérzetét sértette volna ez a munka. Mindenekelőtt azért, mert akkoriban már elsősorban a munkásmozgalom foglalkoztatta. De azért is, mert szeret dolgozni, bármiféle munkát. Az az alkat, aki képtelen rosszul dolgozni.
– Én mindig, mindenütt rendesen dolgoztam - mondja.
Veres Péter írja a summásokról, pályamunkásokról, hogy már csak emberi virtusból is jól dolgoztak: szégyen lett volna másképp. Kádárnak erről ez az emléke:
„Ipari segédként dolgoztam egy kis cégnél, ahol tudtuk, hogy mikor mennyi a rendelés. Rájöttünk, hogy két hónapra van rendelés, s ha azt a cég teljesíti, elbocsátanak bennünket. Elhatároztuk, hogy a kéthavi munkát »beosztjuk« négy hónapra, ennyi idő alatt végezzük el. így is történt. Meg kell mondjam, azelőtt is dolgoztam, azután is, de annyit nem szenvedtem munkától, mint akkor. Félig dolgoztam, félig nem. Vergődtünk, szenvedtünk, mert rossz az embernek, ha nem igazi munkát végez.”
Azt is tudta, csak akkor lehet viszonylag független bármelyik munkahelyen, ha jól dolgozik. S ez nagyon fontos volt neki.
– Amikor beléptem, mindig arra kértem a főnököt, mondja meg, mi a dolgom, a többit bízza rám, és elégedett lesz a munkámmal.
Nehezen viselte a parancsolgatást. Sokkal nehezebben, mint a legnehezebb munkát.
Akárhol dolgozott, mindenütt figyelt és tanult. Figyelte, hogyan szervezik meg a munkát, az értékesítést, milyen alapon vesznek föl és bocsátanak el embereket, hogyan folyik a termelés, milyen módszerekkel igyekszenek azt növelni.
– Talán szerencsém is volt - mondja -, hogy annyiféle munkahelyen dolgoztam. Így többet tanultam.
Legfőképp az embereket figyelte. Az emberek iránti kíváncsisága mindmáig kielégíthetetlen.
– Egyszer megkért egy elvtárs, hadd kísérjen el egy gyárba. Valamikor a hatvanas években lehetett. Azt mondta, szeretne érdekes emberekkel találkozni. Csak bámultam. Én még sosem találkoztam olyan emberrel, aki érdektelen. Minden ember érdekes.
Ez a naivnak tűnő mondat őszinte. Nemegyszer figyeltem meg, milyen szenvedélyesen érdeklik az emberek. Amikor életemben először beszéltem vele négyszemközt, egy órán át csak faggatott: kik a szüleim, a családom, hogy nőttem fel, hogyan dolgozom, miként telnek a napjaim, mik a kedvteléseim, a vágyaim. Azt hiszem, az emberek érdeklik legjobban a világon.
Leghosszabb ideig egy százfős esernyőkészítő üzemben dolgozott. Amikor kiszabadult a börtönből, az egyik barátja ajánlotta be a tulajdonosnak. Akkoriban a rabokat kopaszra nyírták, úgyhogy nem tagadhatta le, honnan jött. Megmondta a tulajdonosnak, mért ült börtönben. Ennek ellenére kapott munkát.
– Ettől kezdve az üzemben „legalizált kommunista” voltam. Ez nagyon jó volt, nem kellett állandóan alakoskodnom, hazudnom.
Ezt az üzemet azóta is emlegeti, dicséri. A tulajdonos maga vásárolta a selymet, az acélt, a kész ernyőket maga exportálta, adta el hazai nagykereskedőknek.
Érdemes eltöprengeni az emberi sorsokon, sokat mondanak a történelemről. A zsidó származású tulajdonos koncentrációs táborban pusztult el. A felesége, aki az Egyesült Államokban tanult közgazdaságtant, s bevezette az üzemben a bedórendszert, 1945 után Angliában telepedett le. Kádárból, az anyagmozgatóból, árukihordóból, mindenesfiúból, küldöncből az lett, aki.
A tulajdonos nemcsak a fölvételkor volt rendes vele. Egy napon Kádár idézést kapott a főkapitányságtól, másnap jelentkezzék a rendőrségen. Hogy miért, az nem volt az idézésben. Nem tudta, hogy csak ki akarják-e hallgatni valamilyen ügyben, vagy le kell töltenie azt az öt hónapot, amit ideiglenesen felfüggesztettek a börtönbüntetéséből. Mindenesetre levelet hagyott egyik ismerősénél, amelyben kérte a tulajdonost, ha börtönbe kerül, adja ki édesanyjának a munkakönyvét és a bérét. A tulajdonos nemcsak ezt tette meg, hanem amikor Kádár fél év múlva szabadult - mert mégiscsak a felfüggesztett büntetését kellett leülnie -, üzent neki, hogy visszaveszi az üzembe, ha megígéri, hogy ott nem fejt ki kommunista tevékenységet.
– Megígértem - mondja Kádár. - Mi mást tehettem volna?
Elmosolyodik.
– De azt nem ígértem meg, hogy szakszervezeti tevékenységet nem folytatok. Ki is harcoltunk két hét fizetett szabadságot, ami igen nagy eredmény volt akkoriban.
Szegeden, a hírhedt Csillag-börtönben töltötte a büntetését. A vonaton összebilincselve vitték egy másik rabtársával, olyan vasúti kocsiban, ahol civilek is utaztak. Velük szemben két fegyőr. Ott is az embereket figyelte. Aki belépett a kupéba, nem láthatta mindjárt, hogy rabok közé került. Aztán csak észrevették a bilincset.
– Volt, aki azonnal visszafordult. Mások igyekeztek úgy tenni, mintha nem vettek volna ész
re. De volt, aki cigarettával kínált. Pedig nem tudhatta, mit követtünk el.
re. De volt, aki cigarettával kínált. Pedig nem tudhatta, mit követtünk el.
Szegeden gyalog vezették őket végig a városon, megbilincselve. Gyertyaszentelő napja volt, szépen sütött a nap, az utcán nyüzsögtek az emberek.
– Én meg borzasztó dühös voltam, hogy ezek csak mosolyognak, beszélgetnek, pedig mi értük is szenvedtünk.
Ma már mosolyog egykori indulatán.
– Ezen az alapon az egész országra haragudhattam volna. Hiába, az ember elfogult.
A Csillag-börtönben értették a módját a rabokkal való bánásnak. Az újonnan érkezettet két rács között meztelenre vetkőztették, minden holmiját elvették. Akkor kinyitották a rácsos ajtót, s a következő két rács között megkapta a rabruháját, csajkáját, pokrócát. A legbelső rács mögött a politikai foglyok nappal szabadon mozoghattak. Sétára délben vitték őket, amikor a többi rabot bezárták a zárkájába.
Kádár nagyon várta a találkozást fogolytársaival, annál is inkább, mert tudta, hogy a Csillagban raboskodik Rákosi Mátyás. Rákosi, a Tanácsköztársaság egykori népbiztosa, a magyar kommunista mozgalom nemzetközileg ismert vezetője volt. Pártmegbízatásból tért vissza a Szovjetunióból Magyarországra, 1925-ben letartóztatták, életfogytiglani börtönre ítélték. Tizenhat évi raboskodás után kitoloncolták a Szovjetunióba, ahol az emigráns magyar kommunisták vezetője lett.
Rákosi és Kádár első találkozása csaknem rosszul sikerült. Amikor Kádár odament a kommunista foglyokhoz, a csoport közepén egy jól megtermett férfi állt.
– Gondoltam, ő Rákosi, és már köszönni akartam neki. Akkor odalépett hozzám egy alacsony, tésztaarcú ember, és bemutatkozott, hogy ő Rákosi Mátyás.
Kádár elmondja, hogy Rákosi a börtönben is a kommunisták vezetője volt, sok könnyítést harcolt ki az igazgatóságtól a politikai foglyok számára, s egy érdekes szemináriumot tartott a Tanácsköztársaságról, ami Kádárt azért is nagyon érdekelte, mert alig tudott valamit erről a korszakról. A proletárdiktatúráról Magyarországon csak a kommunizmust gyalázó művek jelenhettek meg, olyan emberrel pedig először találkozott, aki személyesen vett részt a tanácshatalom irányításában.
Az esernyőüzemben ismerkedett meg Kádár Szántó Judittal, József Attila élettársával, majd az ő révén a költővel is. Ismét lenyűgöz az emlékezőtehetsége, hogy ma is tudja: 1931. szeptember végén, a Nemesfémipari Munkások Szervezetének Kazinczy utcai székházában hallotta először József Attilát, aki „Proletárkultúra” címen tartott előadást munkás hallgatóinak. A költő akkor 26 éves volt, Kádár 19. Később munkás kultúregyletekben többször hallotta a verseit, s ezek nagyon tetszettek neki. József Attila költészetét ma is élete egyik fontos elemének vallja. „Az osztályharc minden fontos kérdése izgatta - írta róla 1971-ben -, s különösen a munkásosztály akkori kulturális kérdései foglalkoztatták. Alapjában okkal, néha türelmetlenül, de mindig a munkásmozgalom szektás elzárkózásának megszüntetéséért küzdött. Ez vitákkal járt. A sok értetlenség - közöttük olyanoké is, akiktől pedig támogatást várt volna - érzékenyen érintette. Nem is vélt, bizton tudott igazát védte.”
Szántó Judit esernyőkészítő, szavalóművész és kommunista volt. Ne csodálkozzunk ezen; a munkásmozgalomban akkoriban sokan akadtak olyanok, akiket ma csodabogárnak neveznénk. A férje emigrált, Moszkvában élt a kislányukkal. Később Kun Béla lányát vette feleségül.
- Judit ügyesen agitált - mondja Kádár. -Nem csinált mást, mint az ebédszünetben felolvasta munkatársnőinek a lánya leveleit. A kislány arról írt, hogy zongorázni tanul, s a nyáron a Krímbe készülnek nyaralni.
Magyarázat ehhez nem kellett. Az esernyőkészítők tudták, hogy Szántó Judit élettársa éppúgy író, mint a Szovjetunióban élő férje, s szinte semmit sem keres, az asszony tartja el, és az ő keresete is csak arra elég, hogy éhen ne haljanak. Lakbérre, tüzelőre már hol futotta, hol nem.
József Attilán, amikor Kádár Szántó Juditot megismerte, egyre jobban elhatalmasodott idegbaja, s az asszony állandóan attól rettegett, hogy öngyilkos lesz. Egy napon annyira ideges volt, hogy megkérte Kádárt, menjen el a lakásukra, s nézze meg, mi van József Attilával; ő nem hagyhatta el az üzemet, Kádár, aki küldönc volt, megtehette.
Kádárt a munkásnők gyakran kérték meg ügyes-bajos dolgaik elintézésére, s ő, ha csak tehette, igyekezett a kívánságokat teljesíteni. Ezt annál is inkább elhiszem, mert a figyelmességét volt alkalmam megfigyelni; máig is alapvető jellemvonása.
Szántó Judit kérése azonban szokatlan volt. Kádár, miután hiába csengetett, az asszonytól kapott kulccsal benyitott a lakásba. József Attila az ágyban feküdt - délben, ami Kádár számára szinte elképzelhetetlen volt -, s mélyen aludt, vagy aludni látszott. Kádár megrémült, s rázni kezdte József Attilát.
- Vékony csontú, cingár ember volt - mondja Kádár. - Ahogy ráztam, attól féltem, eltörik a kezem között.
A költő nagy nehezen fölriadt bódult álmából, s most ő rémült meg: hogy kerül egy idegen az ágya mellé, és mért rázza őt? Kádár nagy nehezen megmagyarázta a furcsa helyzetet. Beszélgetni kezdtek, elmondta, hogy hallotta József Attila előadását, szereti a verseit, s a költő lassan megnyugodott.
A kor legnagyobb költőjének az hiányzott a legjobban, hogy szeressék. Őt és a költészetét. Ha ezt megkapja, talán nem a tehervonat végez vele.
Kádár még egyszer találkozott József Attilával, akkor is Szántó Judit kérésére, noha József Attila már nem élt együtt az asszonnyal. A költő a testvére penziójában lakott, s egy kérészéletű folyóiratot szerkesztett - Kádár emlékezete szerint néhány száma jelent meg -, melynek elméleti cikkeit Kádár zavarosnak vélte.
– Vitatkoztunk - mondja Kádár. - Már amennyire vitatkozni lehetett vele. Annyira meg volt győződve az igazáról, hogy nem tűrt ellentmondást. Akkor hallottam először azt a megfogalmazást, hogy nemzeti kommunizmus. Nem értettem. Számomra a kommunizmus a nemzetköziség volt. Ma már értem, mire gondolt József Attila. Nemigen mást, mint Lenin, aki a nemzeti sajátosságok jelentőségét hangsúlyozta a szocializmusban. Legfeljebb a hangsúlyait nem helyezte el jól. De hát ő költő volt, nem politikus.
– Kemény asszony volt - mondja Szántó Juditról. - Némán tűrt, de mint egy felkiáltójel.
Lehetetlen volt nem észrevenni, különösen egy olyan érzékeny embernek, mint József Attila. Ilyen volt a mozgalomban is: szigorú, kérlelhetetlen, puritán. Nem egy ilyet ismertem akkoriban a kommunisták között.
– József Attila személyiségzavarát nemcsak az fokozta, hogy nem tudta eltartani magát, hanem hogy Szántó Judit tartotta el őt, kemény munkával, önfegyelemmel, lemondással. Ki tudja elviselni, hogy egy másik ember föláldozza magát értünk?
Nem József Attila tragédiájának titkát akarom megfejteni; Kádár Jánosról írok. De a lángelméhez való viszony mindenkiről sokat elárul.
A Komintern VII. kongresszusa után fellendült a magyar munkásmozgalom. 1936-tól megszaporodtak a sztrájkok, a világgazdasági válság óta nem látott ütemben nőtt a szakszervezeti tagok száma, a szociáldemokrata párt tagjai sok alapszervezetben megkétszereződtek. A spanyol polgárháborúban több mint ezer magyar önkéntes harcolt a köztársaság oldalán, s több százan estek el a frontokon. A kommunista párt gondosan megszervezte az illegális utat Prágán keresztül Madridba.
Kádár, noha meggyőződéses internacionalista volt, úgy érezte, idehaza kell harcolnia.
Magyarország belépése a világháborúba nemcsak a jobboldalt, a baloldalt is megerősítette.
Egyre újabb rétegek és csoportok keresték az együttműködés lehetőségét a fasizmus ellen. 1941 őszén két jelentős tüntetés volt; az első független magyar kormány 1849-ben kivégzett miniszterelnökének emlékmécsesénél s az 1848-as szabadságharc vezérének sírjánál. Megjelent a Népszava híres karácsonyi száma, melyben az ország legjelentősebb ellenzéki személyiségei tettek hitet a fasizmus, a háború, a német befolyás ellen. A szociáldemokraták, kommunisták mellett ott voltak a parasztságot képviselő népi írók, de ott volt Bajcsy-Zsilinszky Endre, a fajvédők egykori vezére, Horthy barátja, aki később az ellenállási mozgalom vezetője lett, s a kor legjelentősebb konzervatív történésze és ideológusa, Szekfű Gyula, Bethlen István munkatársa, aki 1945 után Magyarország első moszkvai nagykövete lett.
1942 februárjában a kommunisták kezdeményezésére létrejött az antifasiszta erőket összefogó első legális testület, a Magyar Történelmi Emlékbizottság. Március 15-én, az 1848-as szabadságharc évfordulóján tüntetést szerveztek Petőfi Sándor szobránál. A haladó erők a magyar történelemben kerestek kapaszkodót, már csak azért is, mert 1848-at, Petőfit minden magyar magáénak vallotta.
A korábbi tüntetéseken néhány száz ember vett részt, akiket tízezrek bizalma s százezrek reménye támogatott. Ez sem volt kevés egy háborút viselő országban, hiszen a tüntetés egyik fő célja a háború beszüntetése volt, de ennyi ember nem befolyásolhatta egy jól működő elnyomó gépezettel rendelkező állam politikáját. A március 15-i tüntetésre tízezreket vártak. A szociáldemokrata pártvezetőség azonban a belügyminisztérium erélyes felszólítására az utolsó pillanatban megtiltotta a párt tagjainak a tüntetésben való részvételt. A szociáldemokrata vezetők úgy gondolták, a párt létéről van szó, s ebben talán nem is tévedtek. Csak abban, hogy nem a magyar szociáldemokrácia, hanem a magyar nemzet létéről volt szó.
A Petőfi-szobornál szervezett tüntetésen végül is több ezer ember vett részt, kommunisták, a tilalom ellenére szociáldemokraták, parasztpártiak, németellenes polgárok, haladó értelmiségiek, baloldali fiatalok. Az eredetileg némának tervezett tüntetésen csakhamar szavalókórusok követeltek különbékét, munkás-paraszt szövetséget, független, szabad, demokratikus Magyarországot. A tömeget végül is a rendőrség verte szét.
Az államrend keményen visszaütött. Szakasits Árpádot, a szociáldemokrata párt főtitkárát letartóztatták, több mint 400 baloldali szociáldemokrata funkcionáriust küldtek munkaszolgálatosként a frontra, a csaknem biztos halálba. 1942 áprilisában minden karhatalmi erő, a politikai rendőrség, a csendőrnyomozók, a hadsereg elhárító szolgálata hozzáfogott a kommunista párt felszámolásához. A Központi Bizottság hat tagja közül hármat letartóztattak; ketten közülük belehaltak a kínzásokba, a harmadikat kivégezték. Több mint 200 kommunistát ítéltek börtönbüntetésre, másokat internáltak, behívtak munkaszolgálatra, ahonnan nagyon kevesen tértek vissza.
1942 májusában Kádár utasítást kapott, menjen illegalitásba. Addig egy illegális mozgalom legalitásban dolgozó tagja volt. Élete nemigen különbözött a többi emberétől, leszámítva az illegális munkát: volt bejelentett lakása, munkahelye, családja. Ezután egy földalatti mozgalom illegalitásban élő tagja lett, egy hónap múlva a Központi Bizottság tagja, majd titkára. A halálra ítélt Korvin Ottó, a mesterséges táplálással meggyilkolt Lőwy Sándor, a kivégzett Sallai Imre és Fürst Sándor, a halálra kínzott Rózsa Ferenc és Rezi Károly, a fölakasztott Schönherz Zoltán helyére Kádár János lépett.
Horthy, amikor keményen leszámolt a baloldallal, menesztette németbarát miniszterelnökét, s helyébe Kállay Miklóst, gróf Bethlen István egyik elvbarátját nevezte ki. Magyarországon kezdetét vette az az időszak, amelyet hintapolitikának neveznek.
Kállayt sokan kitűnő taktikusnak vélik, akinek két éven keresztül sikerült az orránál fogva vezetnie az egyre agresszívebb német birodalmat. Én másként látom a szerepét. Kétségtelenül fölismerte, hogy Magyarországnak meg kellene szabadulnia a német szövetségtől, de céljaiból az időhúzáson kívül semmit sem tudott megvalósítani.
Horthy és Kállay felelősségét csak növeli, hogy látták, mi következik. A magyar hadsereg vezérkari főnöke a tábornoki karnak tartott előadásában már 1942 őszén megkérdőjelezte, hogy a németek megnyerik-e a háborút. 1943 januárjában a szovjet csapatok a Donnál fölmorzsolták a rosszul felfegyverzett, rosszul ellátott és felszerelt 2. magyar hadsereget. Februárban a 6. német hadsereg megsemmisült Sztálingrádnál. Májusban a német és olasz csapatok letették a fegyvert Afrikában. Júliusban a szövetségesek partra szálltak Szicíliában, s megbukott Mussolini diktatúrája. Októberben az olaszok hadat üzentek Németországnak.
Kállay közben ismételten tapogatódzott az angolszászoknál a háborúból való kilépésről. Csakhogy olyan feltételeket kívánt, mintha Magyarország megnyerte volna a háborút. Az angolszászok viszont azt válaszolták, hogy Magyarország kérjen fegyverszünetet attól az államtól, amellyel ténylegesen hadat visel: a Szovjetuniótól. Erre Horthyék nem voltak hajlandók.
Hitler végül is elunta szövetségesének engedetlenkedését. 1944 márciusában magához rendelte Horthyt, s közölte vele, hogy a német csapatok megszállják Magyarországot. Nem ennek az írásnak a feladata tisztázni, mi történt ezen a találkozón, amit jellemző módon minden résztvevő másképp ad elő. Tény, hogy Horthy nem mondott le, s nem szólította fel ellenállásra az országot és a hadsereget.
A németek nemcsak 8-9 hadosztállyal jöttek Magyarországra, hanem gondosan előkészített névsorokkal is. A Gestapo a magyar politikai rendőrség segítségével néhány nap alatt több mint 3000 embert tartóztatott le. Minden olyan vezetőt, aki német szempontból megbízhatatlan volt: szociáldemokratákat, kisgazdapártiakat, polgári liberálisokat, királypártiakat, zsidó nagytőkéseket. Börtönbe került Horthy volt belügyminisztere és bizalmasa. Bethlen István illegalitásba ment. Kállay miniszterelnök egy ideig a török követségen kapott menedékjogot, aztán letartóztatták. Kommunistákat azért nem tartóztattak le, mert akkor már a párt minden vezetője illegalitásban élt.
A kormányzó Kállay helyébe egy jelentéktelen, németbarát tábornok-diplomatát nevezett ki miniszterelnöknek. S kiadott egy közleményt, mely szerint a német csapatok előzetes megállapodás alapján vonultak be Magyarországra.
A német megszállás után betiltották az ellenzéki pártokat, a szakszervezeteket, fokozták a magyar mezőgazdasági és ipari termékek Németországba szállítását, újra frontra küldték az 1. magyar hadsereget, 100 ezer német származású magyar állampolgárt soroztak be az SS-be, megkezdték a zsidók deportálását. Magyarországon körülbelül 800 ezer ember élt, aki a zsidótörvények alapján zsidónak számított. Ezeknek a felét elpusztították, jórészt a koncentrációs táborokban.
A megszállás következményeként a szövetségesek megkezdték Magyarország rendszeres légitámadását. 1944 júniusában partra szálltak Franciaországban. Júliusban Németországban katonatisztek és politikusok merényletet kíséreltek meg Hitler ellen. Augusztusban, miután a Vörös Hadsereg áttörte a német-román frontot, Románia fegyverszünetet kért, majd hadat üzent Németországnak. Két hét múlva Bulgária is kilépett a háborúból.
Horthy cselekvésre szánta el magát. Igazi Horthy-módra. A jelentéktelen, németbarát vezérezredes helyébe egy jelentéktelen, kormányzóhű vezérezredest nevezett ki miniszterelnöknek. Hosszú habozás után rászánta magát, hogy titokban fegyverszüneti delegációt küld a Szovjetunióba – anélkül, hogy erről akár a kormányt, akár a miniszterelnökét tájékoztatta volna.
A hosszú tétovázás időt adott a németeknek, hogy felkészüljenek a hatalom megdöntésére. Szálasi Ferenc, a nyilaskeresztesek vezére ekkor már a német nagykövetségen tartózkodott. Szeptemberben Budapestre érkezett Skorzeny, Mussolini kiszabadítója, azzal a feladattal, hogy foglalja el a Várat, és tartóztassa le Horthyt. Október elején Magyarországra vezérelték Zelewsky SS tábornokot, a varsói gettólázadás leverőjét. A németek előbb a kulcsfontosságú budapesti hadtest parancsnokát tartóztatták le, majd elrabolták a kormányzó fiát.
Ezen a napon, 1944. október 15-én vitéz nagybányai Horthy Miklós, Magyarország kormányzója rádiószózatban bejelentette az országnak, hogy fegyverszünetet kötött. Az elképesztően dilettáns módon szervezett és végrehajtott kiugrást a németek és a nyilasok néhány óra alatt megakadályozták. Délben hangzott el Horthy proklamációja a rádióban, s este már felolvasták Szálasi Ferenc szózatát, hogy átvette a hatalmat.
Ennek a tragikus napnak a részleteit ugyancsak többféle változatban ismerjük. A tényeken semmiféle magyarázat nem változtat. Kevés ember távozott negyedszázados országlás után olyan dicstelenül a történelem porondjáról, mint Horthy Miklós. Nemhogy országát, rendszerét, még legjobb barátait, leghűségesebb embereit sem tudta megmenteni.
Magyarország új vezetője egy még nála is silányabb képességű ember, Szálasi Ferenc, a Nyilaskeresztes Párt vezére lett: egy személyben az ország kormányzói jogkörrel fölruházott nemzetvezetője, miniszterelnöke és legfőbb hadura, vagyis a hadsereg főparancsnoka. Kormányát különböző szélsőjobboldali pártok és csoportok vezetőiből állította össze.
A nyilasoknak másra nemigen volt idejük, mint pusztításra, gyilkolásra. Valamiféle alkoholmámoros, felelőtlen részegség uralkodott ezekben a hónapokban Magyarországon; ahogy a korabeli sláger megfogalmazta: „Csak egy nap a világ". A nyilaskeresztes csőcselék - ezt a népséget igazán nem lehet másnak nevezni - embereket hurcolt el, kínzott meg, végzett ki. Gyerekeket fegyverzett fel, és küldött puskával a szovjet tankok ellen. A 150 ezer budapesti zsidóból 50 ezret gyalog indítottak el Németországba; nem kis részük, elsősorban gyerekek és nők, már az úton elpusztultak. 70 ezer fővárosi zsidót gettóba zártak, akkora területre, ahol addig 7 ezer ember élt. 100 ezer katonát s mintegy félmillió civil lakost vittek Németországba. Igaz, ezeknek egy része önként távozott. Volt, aki joggal úgy gondolta, hogy felelősségre vonják majd. A nagyobb részük azonban elhitte, amit a propagandagépezet évek és évtizedek óta sulykolt beléjük, hogy az oroszok még a magzatot is kivágják az anyja hasából. A nyilas minisztériumok aligha pontos kimutatásai alapján 55 ezer vagon árut vittek ki Magyarországból Németországba.
1945. április 4-én az utolsó magyar helységből is kiverték a náci csapatokat. Magyarország fölszabadult.
Visszatérve Kádárra: 1942-ben Goldmann György, a kiváló szobrász kereste fel az esernyőüzemben, hogy azonnal menjen illegalitásba, mert a letartóztatások olyan méretűek, hogy egyetlen ismert kommunista sincs biztonságban.
Ez azonban nem volt olyan egyszerű. Mivel haza nem mehetett, Kádárnak se pénze, se ruhája, se lakása nem volt. Bement az üzem bérelszámolónőjéhez, s kérte, adja ki a bérét s a két hét szabadságát. A nő nem kérdezett semmit, odaadta a pénzt, noha aligha lehetett kétsége, miért kell Kádárnak olyan hirtelen eltűnnie.
A legnagyobb probléma a lakás volt. Akkoriban a kommunista párt még nem volt felkészülve, hogy illegális lakást biztosítson bajba jutott tagjainak. 1944 márciusáig, amikor a németek megszállták az országot, a kommunistáknak sikerült annyira kiépíteniük illegális hálózatukat, hogy nem egy esetben ők segítették a bujkáló szociáldemokrata vezetőket is lakással, pénzzel, hamis iratokkal. A jó rajzkészségű Kádár például bélyegzőspecialista volt. Ságvári Endrétől tanulta ezt a mesterséget: kerek falap volt a pecsét, a betűket hajszálvékony ecsettel festette. Eleinte magának készített így igazolványokat, később másoknak is. De addig, amíg ez a hálózat kiépült, sok idő telt el.
Volt a párt körül egy gyűrű, egykori párttagok, akiket valamikor letartóztattak, s utána nem csatlakoztak újra a mozgalomhoz. Ezektől pénzt lehetett kérni, de lakást nem, féltek a kockázattól. Volt egy másik gyűrű is: baloldali értelmiségiek, rokonszenvező munkások, börtönökből ismert vagányok, nagyobbrészt zsidó kereskedők, akik részben szimpátiából, részben már a jövőre kacsingatva segítették a kommunistákat.
Kádár lakásról lakásra hányódott; olykor a szerencse segítette, olykor a véletlen. Egyszer összetalálkozott az utcán egy munkástársával az esernyőüzemből, akivel jó viszonyban volt. A társa természetesen tudta, hogy Kádár kommunista és bujkál.
– Kell pénz? - kérdezte.
Pénz nem kellett Kádárnak. Hanem lakás. Az ismerőse azt is tudott: a testvérének az albérlője épp nemrég vonult be katonának.
– De ha lebukom, a testvéredet is megverik - figyelmeztette Kádár.
– Az a jó! - csillant fel a barátja szeme, ami arra enged következtetni, hogy nem volt valami jó viszony a két testvér között.
Este elmentek a ferencvárosi, nagy, kétudvaros bérkaszárnyába, ahol Kádár ismerősének testvére lakott.
– Addigra már megszoktam - mondja Kádár -, hogy alaposan körülnézzek, mielőtt bemegyek valahová.
Látta, hogy a belső udvaron, a földszinten, két férfi jár lakásról lakásra. Messziről lerítt róluk, hogy nyomozók.
– Jól nézek ki, gondoltam, még be sem költöztem, és máris keresnek.
Aztán kiderült, hogy a detektívek egy betörőt kerestek. De ez a szállás sem bizonyult tartósnak. Az ismerős testvérének sógora csendőr volt, ami még nem lett volna baj, mert Kádárnak kitűnő hamis papírjai voltak, de a csendőrnek az volt a szokása, hogy ha éjszaka érkezett Budapestre, megrugdosta a lakás ajtaját, s azt kiabálta:
– Nyissák ki, rendőrség!
Érthető, hogy Kádár továbbállt innen.
Gond volt Kádár számára az is, hogy mi lesz az édesanyjával. Mivel haza nem mehetett, megleste a kiadóhivatalnál, ahonnan hordta az újságokat.
– Elmegyek, mutter.
– Hová?
– Csak elmegyek.
Az édesanyja akkor már tudta, miről van szó.
– És velünk mi lesz?
– Maguknak akkor se lenne jobb, ha letartóztatnának.
Egyszer látta még az édesanyját, mielőtt az ország fölszabadult. Az utcán pillantotta meg, véletlenül. Vaksin botorkált, nagy csomag újságot cipelve. Kádár nem ment oda hozzá. Utasítása volt, hogy senki ismerőssel nem találkozhat. Az illegalitás még a katonaságnál is keményebb fegyelmet követel.
– Mintha még kisebb lett volna, mint volt - mondja Kádár.
Csakhamar kiderült, hogy anyagilag tud gondoskodni az anyjáról. Jobban, mint amikor dolgozott.
– Soha annyi pénzem nem volt, mint az illegalitásban. Nem is költöttem el, amit kaptam.
Pénze bőven volt a pártnak. A „guruló rubel”. Csakhogy ezt a pénzt nem Moszkvából kapták, ahogy a propaganda állította, nem is kaphatták, mert a Kominternnel, a Külföldi Bizottsággal a háború kitörése óta minden kapcsolat megszakadt, hanem jómódú polgároktól, értelmiségiektől, művészektől. Volt, aki a mozgalommal rokonszenvezett, volt, aki annak egyik vagy másik tagjával, volt, aki nyíltan megmondta, hogy ellenszolgáltatást kér, ha a kommunisták hatalomra kerülnek. Akkortájt már sokan érezték, hogy Magyarországon nagy változás érlelődik, s az emberek ilyenkor nem verik a fogukhoz a garast, különösen, ha teli a pénztárcájuk.
Az illegalitásban az volt a legrosszabb, mondja Kádár, hogy nappal el kellett menni „dolgozni”, nehogy a főbérlő megsejtse, hogy valami nincs rendben. Vagyis napi tíz órát kellett lődörögni, róni az utcákat, villamosozni, beülni egy moziba, egy kocsmába, gondosan elkerülve azokat a helyeket, ahol razziázhatnak, mindig figyelni, hogy nem követik-e. A konspirációhoz hozzátartozott az álöltözet is. Mivel Kádár addig általában térdnadrágot, sildes sapkát hordott, az illegalitásban öltönyt, nyakkendőt, aktatáskát, esernyőt. Megnövesztette a bajuszát is; a felesége szerint igen csúnya, vörös szőrpamacs éktelenkedett az arcán.
1942-ben a rendőrségnek valóban sikerült felszámolnia a kommunista párt szervezetét. Kádár emlékezete szerint abból a 400-450 párttagból, akivel addig állandó kapcsolatuk volt, mindössze tucatnyian maradtak összeköttetésben az illegális vezetőséggel. A háromtagú titkárság azonnal hozzálátott a megmenekült kommunisták felkutatásához, a lebukás okainak tisztázásához, a letartóztatottak megmentéséhez. 1943 januárjában már mintegy 70-80 párttaggal volt kapcsolatuk, és sok tapasztalatot szereztek az illegális munkában. Nagyon kis szám ez, de jelzi, hogy ahányszor a rendőrség felszámolta a pártot, az mindig újra tudott szerveződni.
A lebukások okát vizsgálva megállapították, hogy a párt nem tud ellenállni egy olyan méretű tisztogatási akciónak, amilyen a március 15-i tüntetést követte. Ezúttal nem volt köztük se spicli, se besúgó, se áruló. Arra a következtetésre jutottak, a jövőben csak a teljes illegalitás teszi lehetővé, hogy elkerüljék a letartóztatásokat. Ez azonban azt is jelentette, hogy lényegében megszűntek a kapcsolataik más baloldali erőkkel, s a propagandatevékenységük is jelentősen csökkent.
A politikai rendőrség ennek ellenére 1943 elején ismét nagyarányú akciót kezdett a párt ellen. Kádár 1943 májusában találkozott Szakasits Árpáddal, aki azt ajánlotta a kommunistáknak, hagyjanak fel minden illegális tevékenységgel, s csak legális eszközökkel harcoljanak a fasizmus ellen. Ez a Kállay-korszak virágkorában volt, amikor a szociáldemokraták abban reménykedtek, hogy a kormány kilép a háborúból. Jellemző egyébként, hogy Horthy fegyverszüneti tapogatódzásait minden esetben kommunistaellenes hajsza kísérte. A kormányzó még ekkor is úgy képzelte el Magyarország jövőjét, hogy abban a kommunistáknak nem lehet szerepe.
Kádár nem fogadta el Szakasits ajánlatát, s
arról igyekezett meggyőzni a szociáldemokraták főtitkárát, csatlakozzanak ők is az illegális harchoz. Ezt viszont Szakasits utasította el, félve a párt és a szakszervezetek betiltásától. Ezután a két párt között csaknem egy évig, a német megszállásig megszakadt a kapcsolat, amikor is a szociáldemokraták - immáron ők is illegalitásban - elfogadták a kommunisták álláspontját.
arról igyekezett meggyőzni a szociáldemokraták főtitkárát, csatlakozzanak ők is az illegális harchoz. Ezt viszont Szakasits utasította el, félve a párt és a szakszervezetek betiltásától. Ezután a két párt között csaknem egy évig, a német megszállásig megszakadt a kapcsolat, amikor is a szociáldemokraták - immáron ők is illegalitásban - elfogadták a kommunisták álláspontját.
– Aki nem akar mást, mint túlélni - mondta az akkor már két éve illegalitásban élő Kádár a még csak néhány napja bujkáló Szakasitsnak -, az elpusztul.
De térjünk vissza 1943-hoz. Májusban a Kommunista Internacionálé Végrehajtó Bizottsága, hogy megkönnyítse a kommunista pártok együttműködését országuk más antifasiszta erőivel, feloszlatta a Kominternt. Ekkortájt a magyar párt ismét ugyanolyan katasztrofális helyzetben volt, mint egy évvel azelőtt. Kádár, aki ekkor a pártot vezette, úgy emlékszik, mindössze nyolc kommunistával volt állandó kapcsolatuk.
Elhatározták, hogy föloszlatják a Kommunisták Magyarországi Pártját. Volt ennek a döntésnek formai része is, hiszen a KMP a Komintern magyar szekciója volt, a Komintern pedig feloszlatta önmagát. A lényeg azonban az volt, hogy a párt valamennyire megszabaduljon a rendőri üldözéstől, amely teljesen megbénította a munkáját.
„Mi, akik 1943-ban a KMP-t feloszlató határozatot hoztuk - írta Kádár 1956-ban -, a Békepártot egy más néven dolgozó kommunista pártnak tekintettük akkor, én annak látom ma is.”
A Békepárt elnevezés egyébként nem Kádártól származik, ő Munkás-Paraszt Pártot javasolt, de vezetőtársai leszavazták.
Hogy helyes volt-e a névcsere, azon sokat vitatkoztak. A moszkvai emigránsok adója, a Kossuth Rádió továbbra is csak kommunista pártról beszélt. Az itthoniak azt hitték, tájékozatlanságból. Csak a felszabadulás után derült ki, hogy a Rákosi Mátyás által vezetett Külföldi vagy Moszkvai Bizottság - nem volt sem hivatalos neve, sem meghatározott funkciója - ezzel akarta az otthoniak tudomására hozni, hogy elítéli a névcserét.
Úgy gondolom, az átkeresztelésnek nem volt nagyobb jelentősége. A rendőrséget ugyan nem sikerült félrevezetni, viszont a Békepárt felhívása békebizottságok alakítására hozott eredményt, elsősorban falun, ahol a kommunistáknak addig nem sikerült befolyásra szert tenniük. Igaz, hogy a névváltozás okozott zavart a párttagok körében, de a pártnak sikerült kapcsolatot találnia más antifasiszta pártokkal és személyekkel, bár ez nem annyira a névváltoztatásnak, mint a német megszállásnak volt köszönhető.
A párt neve egyébként 1944 őszétől Magyar Kommunista Párt lett.
1944 áprilisában a Vörös Hadsereg már közeledett Magyarországhoz. A kommunista vezetők úgy vélték, halaszthatatlan, hogy kapcsolatot teremtsenek az emigráns kommunistákkal, s egyeztessék a terveiket. Eredetileg Ságvári Endrét akarták átküldeni a fronton, de végül is Kádár ment.
– Féltettem Ságvárit, hogy baja esik - mondja Kádár. - És látja, mi lett belőle. Sokszor ennyit ér a jó szándék.
A tekintete nagyon keserű. És hány ilyen sebe van.
Ságvári Endre 1944 júniusában a rendőrnyomozókkal vívott tűzharcban vesztette életét.
Kádár Jugoszlávia felé vette az útját, hogy Tito partizánjai segítségével jusson el a szovjet csapatokhoz. A határon elfogták. Szerencsére jó papírjai voltak, s ő mindvégig kitartott, hogy a neve Lupták János, katonaszökevény, aki megelégelte a háborút. Mint mondja, a tárgyaláson úgy csattogtatta a bokáját, hogy a hadbíró egészen meghatódott, milyen stramm katona.
Kádárnak nemcsak a halálbüntetéstől kellett tartania, attól is, hogy felmentik, mert akkor szabadulása előtt a toloncházba kerül, s ott mindenképp felismerik, hiszen épp elég időt töltött ebben az intézményben. Végül is két évre ítélték, s a Conti utcai katonai börtönbe vitték. Sokáig töprengett, hogyan tudassa a párttal, mi történt vele. Aztán levelet írt egy ismerősének, akiről tudta, hogy felismeri az írását, s mivel nem érti majd, miért Lupták van aláírva, megmutatja a nővérének, aki viszont kapcsolatban van a pártvezetőséggel.
A csel bevált. A pártvezetőség azonnal ügyvédet fogadott, s kétezer pengőt ígért neki, ha kiszabadítja „Luptákot” a börtönből. Egy kapualjban adta át a pénzt az ügyvédnek az az asszony, aki ma Kádár felesége. Meg kellett játszania, milyen nagy nehézségek árán tudta összeszedni ezt az összeget.
Az ügyvéd, mint Kádár mondja, minden hájjal megkent vén róka volt. Egyre azt hajtogatta, legyen csak nyugodt, ő mindent elintéz.
– Minél többet mondta, hogy legyek nyugodt, én annál nyugtalanabb lettem - mondja Kádár.
Tudta, hogy bármikor leleplezhetik, s ez a kommunista párt titkára számára alighanem a halált jelentette volna.
Azt csak később tudta meg, hogy a leleplezése valóban egy hajszálon múlt. Amikor Horthy a kiugrás előtt tárgyalni akart az ellenzéki vezetőkkel, a kommunisták közül Csermanek Jánost keresték, mert tudták, ő a párt vezetője. Hogy Csermanek azonos Kádárral - ekkor már ez volt az illegális neve -, aki azonos a katonai börtönben fogva tartott Luptákkal, azt a kommunista vezetők közül is csak egyetlen ember tudta. Ő úgy döntött, nem fedi fel Lupták kilétét. Szerencsére, mert a nyilasok rövidesen hatalomra kerültek.
Lupták tehát maradt Lupták, s az ügyvéd valóban mindent megtett, hogy szabadlábra helyezzék, de közbejött a nyilas hatalomátvétel. A Conti utcai börtön foglyait átvitték a Margit körúti börtönbe.
– Amikor felsorakoztattak bennünket - mondja Kádár -, láttam, hogy néhány ismerős elvtársnő is van a rabok között. Kézzel-lábbal igyekeztem a tudtukra adni, nehogy felismerjenek. Szerencsém volt.
A transzportot 1944 novemberében gyalog indították útnak Komáromba, hogy ott bevagonírozzák s Németországba vigyék a foglyokat. A pártvezetőség több akciócsoportot megbízott, hogy útközben szabadítsák ki Luptákot. Az egyik csoport kerékpáron, pisztolyokkal és kézigránátokkal felfegyverezve követte az osztagot, a másik autóban, tiszti egyenruhában. A transzportot megtalálták, de Luptákot nem. Kádár ugyanis Nyergesújfalunál néhány jugoszláv partizánnal együtt megszökött, s visszagyalogolt Budapestre. Ez sem volt egyszerű, mert az utakat ellenőrizték. Kádár egy szál deszkát vett a vállára, s minden igazoltatásnál azt mondta, a következő faluba viszi. Ismét szerencséje volt, hazaérkezett.
Amíg Kádár János Lupták néven börtönben volt, 1944 májusában megalakult a Magyar Front a Békepárt, a Szociáldemokrata párt, a Kisgazdapárt, a királypárti Kettős Kereszt Vérszövetség s a Parasztpárt részvételével. A vezetők - jellemző módon - abban a házban tartották összejöveteleiket, ahol a belügyminiszter lakott. Ekkor már valamennyi ellenzéki párt szabadságharcot hirdetett a német megszállók ellen. A Magyar Front 1944 szeptemberében memorandumot intézett Horthyhoz: szüntessék be a háborút, üzenjenek hadat Németországnak, alakítsanak új kormányt a Magyar Front és a hadsereg vezetőinek részvételével. A kormányzó néhány nappal a kiugrási kísérlet előtt fogadta a szociáldemokraták és a kisgazdák vezetőjét, de semmitmondó általánosságokon kívül másról nem esett szó. A kommunistákkal a katonai elhárítás vezetője tárgyalt. A börtönből nemrég szabadult Rajk László, a párt titkára fegyvert kért a hadseregtől, hogy a kiugrás esetén felfegyverezzék a munkásokat. A tábornok viszont a kommunisták szerint megbízható munkások névsorát akarta megszerezni Rajktól. Nem sok bizalommal váltak el egymástól.
A Magyar Front vezetői tudtak Horthy kiugrási szándékáról, de az időpontot nem tudták.
Igaz, azt Horthyn kívül más se tudta. A Front október 17-re általános sztrájkot szervezett, s az október 15-i kormányzói proklamáció, majd a kiugrás teljes csődje váratlanul érte őket.
Október 15-ének talán egyetlen pozitívuma az volt, hogy Horthy kiáltványának elhangzása után szabadon engedtek néhány bebörtönzött ellenzéki politikust, köztük Bajcsy-Zsilinszky Endrét is. Az ő vezetésével alakult át a Magyar Front a Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadítási Bizottságává. A katonai ellenállás megszervezésével Kiss János altábornagyot bízták meg, de a nyilas Számonkérő Szék - ezt a furcsa nevet kapta a politikai rendőrség - besúgót épített be a hálózatba, letartóztatta a katonai vezetőket, s Kiss Jánost és két társát kivégezték. Kivégezték az ugyancsak elfogott s képviselői mandátumától megfosztott Bajcsy-Zsilinszky Endrét is. A Felszabadítási Bizottság mint szervezet szétesett.
Magyarországon, elsősorban a fővárosban, ennek ellenére folyt fegyveres harc a nyilasok és a németek ellen, ha ez katonailag nem is volt jelentős. Kommunisták, szociáldemokrata ifjúmunkások, szökött katonák, baloldali fiatalok német gépkocsikat és lövegeket robbantottak fel, foglyokat szabadítottak ki, nyilas székházakat támadtak meg. A fővároson kívül is több fegyveres csoport harcolt; a partizánok egy részét, emigráns kommunistákat, fogságba esett katonákat, a Szovjetunióból indított repülőgépekről dobták le ejtőernyővel. Mintegy 2000-2500 ember vett részt a németek és a nyilasok elleni fegyveres harcban.
A harc egyik résztvevője Csermanek Jenő volt, Kádár János öccse. Kádár mindmáig büszke, hogy a testvérét nem ő szervezte be a kommunista pártba. Nem is tudott erről. A fiú magától jutott el a mozgalomig, majd a fegyveres harcig. Azt természetesen ő sem tudta, hogy a kommunisták Katonai Bizottságának legfelső összekötője a bátyja. Csermanek Jenő 1948-ban halt meg; május 1-én kitűzte a vörös zászlót lakásuk erkélyére, s a romos ház erkélye leszakadt.
Miután Kádár visszatért Budapestre, megint csak lakást kellett keresnie. Ez akkor már könnyebb volt, mint az illegalitása elején. Az ország egyik ismert színésze segítette, akinek jó kapcsolatai voltak nagypolgárokkal. Egyik ismerőse, egy bárónő, gondnokot keresett pesti villájába. A bárónő vidéki birtokán élt - akkor már mindennaposak voltak a főváros elleni légitámadások -, a villában a gondnok úron kívül egy öreg francia társalkodónő, egy szobalány s a házmesterné lakott. Ideális rejtekhely volt.
– Soha életemben nem volt olyan jó dolgom - mondta Kádár. - A szobalány minden reggel ágyba hozta a reggelit.
A baj akkor következett be, amikor egy este a bárónő váratlanul hazaérkezett. Kádár illedelmesen bemutatkozott, hogy ő az új gondnok, a bárónő pedig elmondta, azért jött haza, mert azt hallotta, hogy a szobalány lopdossa az ágyneműt.
– Azért a néhány lepedőért érdemes kockáztatni a bombatámadásokat? - lepődött meg Kádár.
– Ami az enyém, azt nem hagyom - felelte a bárónő.
Másnap reggel, amikor a szobalány behozta a reggelit, közölte, hogy a bárónőt letartóztatták, azzal a váddal, hogy zsidókat rejteget. A nyomozók a házmesterlakásban várják a gondnokot.
– Mondták, hogy keltsem fel a gondnok urat, de én azt feleltem, nem lehet, mert akkor a gondnok úr nagyon mérges lesz.
– Később kikövetkeztettem - mondja Kádár -, valószínűleg a szobalány jelentette fel a bárónőt, nehogy baja legyen a lopások miatt.
Jellemző az akkori állapotokra, hogy egy ilyen feljelentés alapján letartóztattak egy dúsgazdag, közismert személyiséget.
Kádár csapdába került. Végül kiosont a villából, nyugodt léptekkel elment a házmesterlakás előtt, hallotta, hogy a nyomozók utánaszólnak, de nem állt meg, gyorsan kilépett a rácsos kapun, s kívülről bezárta. Aztán már futott. Ritka szerencséje volt, hogy ilyen málészájú nyomozókkal akadt össze.
Az már megint csak jellemző Kádárra, hogy úgy érezte, kötelessége eljuttatnia a kulcsot a bárónő elvált férjének. Elment az irodájába, de nem találta ott; a kulcsot egy borítékba tette, s távozott.
Ezután már az ostrom következett, s ekkor már valóban egyetlen cél volt: túlélni. Kádár két másik pártvezetővel együtt bujkált. Ekkor már nem tartották be a konspirációs szabályokat. Mindegy volt: ha egyedül, ha együtt fogják el, úgyis kivégzik őket.
Magyarország keserű történelméhez tartozik, hogy az egyik társa 1945 után az Államvédelmi Hatóság vezetője lett: ez a szerv tartóztatta le Kádárt 1951-ben. A másik társa 1958-ban a Nagy Imre-per másodrendű vádlottja volt.
Kádárék igyekeztek átjutni a fronton. Zuglóban, a Hungária körúton hózódtak meg egy romos házban, ahonnan a szovjetek már csak néhány utcányira voltak. Ekkor azonban a front ezen a szakaszon valamiért megmerevedett. Két idegtépő, nehéz hét következett, amíg az utolsó német és nyilas osztagok is elvonultak. De a szovjetek nem jöttek. Csak fél nap múlva bukkant fel az első szovjet katona. Amiben Kádár valamikor nemigen bízott, bekövetkezett: fölszabadult.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése