2011. február 12., szombat

Thürmer Gyula blogja: Balszemmel 217.

Kerek karácsony

Barátaim, nem éltünk hiába! Megszületett a mű. Na, még nem maga az alkotmány, csak „Magyarország alkotmányának szabályozási elvei” című dokumentum, de karácsonyi ajándékként ez is szép. Ha jól számolom, 62 derék parlamenti képviselő dolgozott éjt-nappallá téve, hogy a karácsonyfánk alá tehessék azt, amiről évek óta csak álmodunk. Bár, drága Salamon képviselő úr, értem igazán nem kellett volna ennyire fáradozniuk. Karácsonyra nekem elég lett volna egy szép, új PIKO-mozdony. Tudja, a BR-204-es, ami most jelent meg. De köszönöm az alkotmány szülő atyáinak és anyáinak, hogy gondoltak ránk. Illetve olyan sok anya nem is volt, talán csak négy, de voltaképpen anyából egy is elég. Doktor viszont annyi volt, hogy mindjárt büszke lettem parlamentünkre. Aki nem doktor, arról rögtön látszik, hogy Jobbikos vagy szoci. Az ilyeneket oda se engedném a doktorok közé. Mindenkinek tudnia kellene a helyét. Mi van? Mit akadékoskodsz? Hogy nem volt ott egy közember sem? Mondjuk, Te sem, meg Te sem. Na és? Nem a Te a dolgod. Most jössz Te. Most elmondhatod a véleményedet. De, siess, december közepén már szavaznak róla. Csak, hogy kerek legyen a karácsony.

Kánaán

Örömmel jelenthetem, nem vagyunk már messze. Ne azt nézd folyton, hogy mit vehetsz a fizetésedből karácsonyra! Ez egy nagyon idejétmúlt, out-of-date gondolkodásmód. A szándékot, az eszmét nézd! S, ha kivételesen képes vagy olyan magaslatra emelkedni, ahova még honatyáink közül is csak a Fideszesek és a KDNP-sek képesek, akkor látni fogod, hogy, ha nincs is még itt a szó Petőfi-féle értelmezésében, de közel van a Kánaán. Példának okáért az új alkotmány! Rengeteg jogunk lesz. Nem a király vagy a pártfőtitkár mondja majd meg, hogy mit dolgozzunk, milyen szakmát válasszunk a kölykünknek. Nem, barátaim, ezeknek a mocskos időknek végük! A mi szép Magyarországunkon „mindenkinek joga van munkája és foglalkozása szabad megválasztásához.” Aztán az Neked semmi, hogy minden magyar állampolgároknak joga lesz „a szociális biztonsághoz, a művelődéshez”? Mit mondasz? Hogy nincs olyan munkahely, amelyet szabadon választhatnál? Illetve munkahely sincs? A gyereked meg hiába végzett a miskolci egyetemen, még pénztárosnak se kell? Mi van? Megint azzal jössz, hogy évek óta nem veszel könyvet, mert inkább ennivalóra kell? Nem, barátom, telhetetlen és hálátlan vagy, nem Neked való demokratikus rendszerünk. Tudod, mi való Neked? Megsúgom: szocializmus! Add tovább!

A közlekedés és a rendszer

A havas decemberi estéken elmélkedhetünk egy kicsit az alkotmány miben létéről. Az alkotmány „olyan élő keret, amely kifejezi a nemzet akaratát, azt a formát, amelyben élni szeretnénk”- tudjuk meg a parlamenti bizottság javaslatából. Nagyon szép, felemelő! Olyan jó dolog ilyenkor, karácsony előtt, békésen megegyezni. De tényleg, szeressük egymást, gyerekek, hisz minden percért kár! Így lesz az alkotmány egy szép nagy karácsonyi megegyezés. Hát nem erre vágy minden magyar szíve? Ami azt illeti, úgy tűnik, hogy az alkotmány valóban egy megegyezés, egy egyezség a nép és azok között, akik fent vannak. Mondom, úgy tűnik, de nem így van! Ez csak a látszat, a polgári demokrácia hatásos mutatványa. A valóság az, hogy az alkotmány azok megegyezése, akik fent vannak, akik írják az alkotmányt. Nekik ez a rend jó, ők az élvezői. A többieknek, akik lent vannak, pedig azt mondják: örüljetek, hogy éltek! Lehetne más elvek alapján szervezni életünket? Mondjuk, kijelentenénk, hogy holnaptól a dolgozó ember közvetlenül és érdemben beleszólhat az ország ügyeibe. Lehetne? Igen, lehetne! Vagy mondjuk, a közérdekű adatok megismeréséhez való jogot, nem úgy értelmeznénk, hogy a kormány felnyomja az Internetre a propagandáját, hanem én, te, ő, mi, ti, ők, mindenki lekérhetne bármilyen állami információt? Lehetne! Az új alkotmány azonban nem ilyen rendszert ígér nekünk. Mit mondasz, az alkotmányt később is meg lehet változtatni? Például népszavazással! Ó, de jó Neked, hogy húsz év után is naivan hiszel. Sok mindent lehet népszavazásra vinni, csak a lényeget, az alkotmány-módosítását nem. Érted már? A választási törvények alapján csak olyan pártok juthatnak a parlamentbe, amelyeknek tetszik ez a rendszer. Az alkotmányt csak ők módosíthatják. De ők nem akarják, mivel ez nekik jó, és ők maguk csinálták. Megoldás, persze, mindig van. Tudod, olyan ez, mint a közlekedés. Az 1940-es évekig Magyarországon is baloldali közlekedés volt, mint Angliában. Megváltoztatták a KRESZ-t, és lecserélték az autókat. A forgalom jobb irányba ment, a szó minden értelmében. A kormány pedig a baloldalra került. Rendszert váltottak. Ilyen egyszerű!

Nincsenek megjegyzések: