2011. október 2., vasárnap

Thürmer Gyula blogja: Balszemmel 252.

Kínát komolyan kell venni
1990-ben voltam először Kínában. Utólag bevallhatom, úgy mozogtam, mint elefánt a porcelánboltban. Ha ma mennék, biztosan másként cselekednék. Inkább az az érdekes, hogy a magyar állam komolyan veszi-e Kínát. A médiában nagyon sokat hallani, rengeteget látni Kínáról, és persze a magyar-kínai kapcsolatokról. A kínai miniszterelnök látogatásakor Kínával tele volt a sajtó. De aztán? A magyar-amerikai kapcsolatokról minden nap hallani, de vajon a magyar-kínai viszonyról ugyanez igaz-e? Az amerikai nagykövet Balaton- átúszásáról mindent tudunk, de vajon a kínai nagykövet asszony mindennapjairól mi jut el hozzánk? Kína sok pénzt ígért nekünk, s erről sokat is írt a sajtó, de vajon megmagyaráztuk-e az értelmét? A kínai miniszterelnök látogatásakor mindenki ott volt, de vajon most elmegyünk-e a kínai fogadásokra? 

Palesztina 

Kína mer nagyhatalom lenni. Peking a független palesztin állam létrehozása mellett áll, és támogatni fogja a palesztinok kérelmét az ENSZ-ben - tudatta a külügyminisztérium szóvivője útján a kínai kormány. „A független állam elidegeníthetetlen, törvényes joga a palesztin népnek, s egyben Palesztina és Izrael békés egymás mellett élésének alapja, illetve feltétele" - szögezte le Jiang Yu. „Megértjük, tiszteljük és támogatjuk Palesztina tervét arra, hogy a kérdést az ENSZ elé terjessze" - tette hozzá nyomatékkal. A palesztinok ENSZ-tagságukra vonatkozó kérelmüket szeptember 20- án, a Közgyűlés 66. ülésszaka előtt nyújtják be hivatalosan New Yorkban a világszervezet főtitkárának. 

Amerikai-izraeli ellentámadás

Az arab világ forrong. A néptömegek megmozdultak, követelésekkel állnak elő. Nem férhet kétség ahhoz, hogy a Munkáspárt rokonszenve és szolidaritása a dolgozó tömegek mellett van. Látnunk kell, hogy az igazán mélyreható változásokig még hosszú az út. Az Egyesült Államok és Izrael nem mondott le arról, hogy ők uralkodjanak az arab világban. Politikai, katonai, titkosszolgálati eszközökkel beavatkoznak arab országok életébe. Megijedtek a tömeg­megmozdulásoktól. Igyekeznek át­menteni az eddigi rezsimet, vagy a régi vezetőkkel együtt, vagy azok nélkül. A cél az arab világ természeti kincsei fölötti uralom. Az amerikaiak és izraeliek tartanak attól, hogy a térség országai új barátokat keresnek. Oroszország a régi-új, de már ott van Kína is. Az USA hirdeti, hogy ő az emberi jogok fő védelmezője, de arról hallgatnak, ha az amerikaiakkal jó viszonyt ápoló országokban sértik meg az emberi jogokat. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában az USA megvétózta azt a javaslatot, hogy tiltsák meg Izraelnek újabb telepek építését a Gázai övezetben, hiszen nyilvánvalóan a palesztin nép kiszorításáról, sőt fizikai megsemmisítéséről van szó. 

Bármi megtörténhet

Magyarország az európai kapitalizmus egyik gyenge láncszeme. A 130 milliárd dollárnyi külső adósság fizetése csak akkor lehetséges, ha a magyar kormány kiszorítja a lakosságból ezt a pénzt, illetve ha az EU és az IMF hajlandó ehhez támogatást adni. A Fidesz-kormány ezért kettős nyomás alatt áll. Az egyik oldalon a nyugati pénzintézetek elvárásai, a másik oldalon a társadalmi robbanástól való félelem. A Fidesz-kormány egyelőre képes kezelni a problémát, de bármi megtörténhet. A Munkáspártra fontos szerep várhat. A magyar baloldal megújulásának fontos része lehet a Munkáspárt. Három elemet kívánunk összekötni: a nemzeti elkötelezettséget, a társadalom dolgozói rétegeihez való szociális kötődést, és a politikai radikalizmust. A növekvő társadalmi feszültségek közepette nagy szükség van ilyen pártra.

Nincsenek megjegyzések: