Elvtársak!
Apám, aki 1945 óta a Magyar Kommunista Párt tagja volt, mindig hazahozta a politikát, Sztálin, Rákosi Mátyás, Mao Ce-tung, Csou En laj szeretett családtagnak számított, a világ népei testvérnek.
Mai meggyőződésemnek ezek az érzelmi alapjai.
„Kínának sikerült” – irta 2007-es újságunk, s Mao képet is közölt, ez a munkáspárti irattartómban van, Dudás Gyurka barátomnak bekeretezve a falon, gondolom, mások is őriznek egyet-egyet, hogy ránézve erőt merítsenek belőle.
Ekkortól Benyovszky Gábor elvtársamtól tudom a Kínai Nemzetközi Rádió elérhetőségét, innen tájékozódom azóta a világról, és kutatom, hogyan is sikerül Kínának megtartani és fejleszteni a kommunista vezetésű néphatalmat.
2009. évben az új Kína 60. évfordulóján 10 napot tölthettem Pekingben és Sanghajban a CRI vendégeként. Voltam a házban, ahol a KKP 90 éve megalakult. Láttam a gyarmatosítók palotáit is, és jó volt látni, hogy most mindegyiken egy- egy vörös zászló lobog.
A tizedik napon az MTI tudósítója arra kért, hogy egy mondatban foglaljam össze tapasztalatom lényegét. Azt mondtam neki: a látottak meggyőztek a szocialista rendszer fölényéről a kapitalista rendszerrel szemben. Ezt nem lehet leadni, mondta az MTI-s.
„Egy ember, akinek kisujjában van Kína” - állította rólam egy másik riporter cikkcíme. Ezt ezúton is kikérem magamnak, mert aki olyat állít magáról, hogy Kína a kisujjában van, az vagy őrült vagy gazember. A föld egyik legnagyobb, a legnépesebb, egyik legrégibb kultúrájú és a legfejlettebb politikai rendszerű országáról, Kínáról csak azt mondhatom, igyekszem minél jobban megismerni.
Azt vallom, amit Konfuciusz mond, Beszélgetések és mondások V/27-ben: „Még egy 10 háztartással rendelkező faluban is van olyan, aki épp annyira hűséges és szavahihető, mint én, de aligha akad, aki tanulni is annyira szeretne mint én.” És azt vallom, amit Mao mondott a KKP helye a nemzeti háborúban című beszédében 1938 októberében: „az önelégültség a tanulás ellensége, s ha valamit lelkiismeretesen el akarunk sajátítani, azon kell kezdenünk, hogy elégedetlenek vagyunk önmagunkkal”.
A CRI-ből sokat igyekszem tanulni. Idén lesz 70 éve, hogy japán nyelven kezdett sugározni a megszállóknak, ma 61 nyelven és 61 online honlapon közli híreit, és mára a világon a legtöbb nyelven sugárzó médiummá vált a CRI. A béke és az igazság védelmére törekszik, a különböző civilizációk értékeinek tiszteletét hirdeti. Közli, mi Kína álláspontja, milyen kilátásai vannak a világnak, hogyan fejezhetik ki az emberek, amit a szívük diktál. Naponta leadott gyorshíreinek száma bőséges, híranyaguk tárgyilagos, lényegre törő, tömör. A világ minden tájáról és minden lényeges eseményéről tudósítanak. A belföldi, azaz Kínáról szóló hírei a legérdekesebbek, mert rálátni segítségükkel az országépítésükre, gondolkodásukra, nemzetközi ténykedésükre. A honlapjuk gazdag témaválasztású, sokszínű, nincsenek benne tolakodó reklámok, a különféle cikkekhez megjegyzéseket lehet írni, ami aztán a cikkek után olvasható is lesz.
Tudósítottak 2008-ban a pekingi olimpiáról, aztán a shenzhou-7 űrhajó útjáról, és az űrsétáról 2009-ben a sanghaji expóról, a sivatagosodás visszafordításáról, az évi 4 millió hektárral növekvő kínai erdőterületről, Kínáról, mint Ázsia zöld nagyhatalmáról (mert az energiaforrások védelmében, az energiatakarékosságban, a károsanyag-kibocsátás csökkentésében, valamint a klímaváltozással szembeni lépések megtételében, élen járnak), a 202 kilométer mágnesvasútról, a Sanghaj –Peking gyorsvasútról, és számtalan érdekes dologról, olyasmiről is, amiről máshonnan nem sokat hallani.
A nagyszerű eredmények annak köszönhetők, hogy töretlen a társadalomfejlődés, és a 10 % körüli gazdaságnövekedés évtizedek óta.
Hogy lehetséges ez? Egy az oka: a KKP megfelelő politikát folytat, részérdekek nem írhatják felül az össznépi érdeket, ennek általánosítható jellemzőit is keresem a hírek mögött.
A Kínai Népköztársaság olyan munkás-paraszt szövetségen nyugvó szocialista ország, ahol a népi demokratikus diktatúra érvényesül. A szocialista rendszer a kínai társadalom alaprendszere. Ez azt jelenti, hogy a népköztársaság a gazdasági makrofolyamatokat irányítja, így tudta megtenni, hogy a válság alatt is fejlődött. Ma a világ második, hamarosan az első gazdasági hatalma.
A politika nem csak az állami szektort felügyeli, hanem a kollektív, a magán, az egyéni, a betéti, a részvényes, a, külföldi, a hongkongi, makaói, tajvani érdekeltségű szektorokat is. A tudományalapú fejlődés módszerével épülő szocializmus harmoniára törekszik, azaz összehangoltsára. A tőke munkavégző képesség, mely felett szektorfüggetlenül tud akaratot érvényesíteni a KKP. A Kínába bejövő tőkének vállalnia kell, hogy tevékenysége nem keresztezheti Kína érdekeit.
A 80 milliós KKP tagjai közül, mintegy 7 millió a munkás és körülbelül ugyanennyi a KKP alkalmazott, mégis össznépi érdeket érvényesít. Abban sem látok kivetnivalót, ha tőkéseket is felvesznek a pártba, nálunk is van Karacs Magdinak textilüzeme, Winkler Károlynak Tüzép-birodalma. Mindig vannak Széchenyik, akik túl tudják tenni magukat osztálykorlátaikon.
Kínában a politika ura a tőkének. Az USA-ban a tőke részérdekei irányítják a politikát. Ott például az aszpartam nevű édesítőszert, melyet először nem engedélyeztek, úgy engedélyeztettek aztán, hogy a gyártók megkeresték Bush elnököt, akivel kirúgatták az illetékes intézet igazgatóját, és olyat tetettek oda, aki engedélyezte ennek a szernek a használatát, annak ellenére, hogy ott ez felelős az élelmezéssel kapcsolatos egészségkárosodások 85 %-áért, mert formaldehidre, és metilalkoholra bomlik, persze olcsó és sok profitot hoz a gyártóknak..
Kínában ilyen elképzelhetetlen: „profitéhség fenyegeti az élelmiszerbiztonságot”, írja az egyik minapi CRI cikk, „Kína nyolc újabb élelmiszeradalékot tiltott be” írja a másik..
A népi demokratikus diktatúra azt is jelenti, hogy a társadalomra veszélyes korrupció ellen küzdenek. Nemrég másodfokon is halálra és teljes vagyonelkobzásra ítélték Hangcsou város volt alpolgármesterét csúszópénz és vesztegetés elfogadása, hatalommal való visszaélés miatt, a kábítószer terjesztők szintén hasonló ítéletekre számíthatnak.
Kínában a külföldi tőkével működő 280 ezer vállalat a kínai ipari termelés 27, az export 57 %-át adja, a munkaerő 10 %-át foglalkoztatja, de eszébe nem jutna a KKP -nek legfőbb ellenséggé kikiáltani ezeket a multikat. Idén az első 5 hónapban 48 milliárd dolláros külföldi befektetést vett használatba Kína, ez 23,4%-os növekedés a tavalyi azonos időszakhoz képest. Ezek termelő beruházások, melyek hasznot hoznak a népköztársaságnak. Arra figyelnek, hogy a határokon átívelő tőkemozgás esetében megelőzzék a „forrópénzek” be és kiáramlását.
Továbbra is a reform és nyitás politikája a párt irányvonala, és a szegénységcsökkentés fejlődés alapú módját kívánják a jövőben is alkalmazni. 1990-ben 85 millió szegény élt Kínában, 1999-ben már csak 35 millió.
A KKP által megvalósuló össznépi érdekérvényesítés Kína erősödésével nem csak az országon belül hat egy igazságosabb társadalom kialakulása felé, de a nemzetközi szervezetek átalakítási munkájával is. Egyre nagyobb a szava az ENSZ -ben is, például mikor azt mondja, hogy a nemzetközi közösségnek átfogó és kiegyensúlyozott kábítószer ellenes stratégiát kell végrehajtania, a kábítószer iránti keresletet is csökkenteni kell a világban. Ez a tevékenysége is az „Éljen a világ népeinek egysége!” elv megvalósulását segíti.
Idén írták a nemzetvédelmi politikáról „Kína soha sem tör egyeduralomra, a gazdaság fejlődése ellenére sem most, sem a jövőben nem fenyegeti más országok biztonságát. Kína határozottan kitart a békés fejlődési út mellett, harmonikus szocialista társadalmat akar építeni az országban, valamint segít egy olyan harmonikus világ kiépítésében, amelyet a hosszan tartó béke és a közös jólét jellemez. Kína határozottan kitart a reform és nyitás politikája, valamint a szocialista modernizáció mellett, és a békés nemzetközi környezetet gazdasági fejlődésre használja, mely fejlődés visszahat a világ békéjére is”.
Hu elnök visszautasította Obama G2 csúcs létrehozására tett javaslatát, 2009 év végén azzal, hogy a világ ügyei nem két államra, hanem az összesre tartoznak. Ez és hasonló lépések bizalmat keltenek a fejlődő világ országaiban Kína iránt.
Nagy horderejű volt, hogy létrejött 2010 év elején a Kína és az ASEAN közti szabadkereskedelmi övezet, egy hatalmas szabadpiac. Az idén Kína exportja mintegy 25% al növekedett a korábbi év azonos időszakához képest., az importja várhatóan 12000 milliárd dollárt ér majd el, ezzel a világgazdaságot mozgató legfontosabb erő lett. Most, hogy már Kína sok piacon a legjobb, a korábbi neoliberális „fejlettek” kezdenek protekcionisták, globalizáció ellenesek lenni. Az álnok protekcionisták önmagukat zárják el a fejlődéstől, akik viszont Kínával fejlesztik kapcsolataikat, azok a fejlődés élvonalába kerülnek. Ezért érdeklődőtt Angela Merkel 2010-ben Pekingben a KKP gazdaságfejlesztő stratégiája iránt és ezt ismerte fel a Fidesz is, és 2009 decemberében felvette a KKP-vel a pártközi kapcsolatot. Idén a Magyar Kormány stratégiai kapcsolatépítésbe kezdett Kínával, a tervek remélhetőleg meg is fognak valósulni, ez a magyar nemzet elemi érdeke.
A magyarországi kapcsolatépítés egyik nehézsége hogy a cionista elkötelezettségű magyarországi antikommunista médialobbi és a nacionalista antikommunista média is, elhallgatta, elferdítette, barátságtalanul állította be a Kínával kapcsolatos híreket. Mindemellett vannak különbségek: Wen Jia Bao mostani látogatása előtti 10 napban a Magyar Nemzet 14 kisebb nagyobb cikket közölt Kínával kapcsolatban, a Népszabadság egyet.
Nekünk támogatnunk kell Kína minél nagyobb szerepvállalását a magyar gazdaságban, kultúrában, örülnünk kell a Wanhua miskolci jelenlétének, Berettyóujfalu leendő napelemgyárának, a szolnoki citromsavgyárnak, és más beruházásoknak, a magyar kortárs képzőművészekkel induló tárlatcseréknek, a Liszt-év nevében kibontakozó zeni együttműködésnek..
Alakítsuk meg a CRI hallgatói klubját, elősegítve ennek a kommunista szellemiségű médiának a magyarországi térnyerését.
Támogassuk a red-help.net honlapot, ahol Nagy József és más karcagi elvtársak lehetővé teszik a CRI magyarnyelvű híreinek hallgatását, sok CRI hírt átvesznek a honlapjukra.
Annak idején a szocializmus ellenségei a kádári Magyarországról azt állították, az nem szocializmus volt, hanem államkapitalizmus, ahol kizsákmányolták a dolgozókat. Ugyanúgy nem volt ezeknek igazuk, és ugyanúgy kártékonyak voltak, mint akik ma Kínára mondják ugyanezeket a vádakat.
A KKP sikere világméretekben visszahozza a kommunista szó becsületét a néptömegek előtt. Legyünk rá büszkék, hogy sok-sok kommunista párttag elvtársunk él a világban, Kínában mintegy 80 millió.
Ismerek a közeli városban fajgyűlölőket, baseball sapkájukon elől koponya, felette máltai kereszt, oldalt a csillagos sávos amerikai lobogó van. Ezek a fehérek, a keresztények felsőbbrendűségét hirdetik, a „sárgákkal”, a „feketékkel” , az arabokkal szemben.
Az aki „ősmagyarkodik”, az nem fajgyűlölő, mert rájön, hogy volt a magyaroknak rovásírása a latinbetűs előtt, hogy a magyarok keletről jöttek honfoglani, hogy korábban a magyarok ősei nem voltak keresztények, hogy a selyemúton, a népvándorlás útvonalán visszafelé haladva egy rokon népünk sincs, aki keresztény volna. A magyarság őseinek keleti eredete valóság, ennek a hagyománynak az ápolása nem lehet a jobboldal kiváltsága. Miért kell a magyar történelemtudatnak és kulturális örökségápolásnak megállni Szent Istvánnál. Ismerjük meg a selyemút népeinek kultúráját beleértve Kína népéét is. Ez gazdagít bennünket, közelebb hoz az igazsághoz, és a Kínával való barátság kialakulásához is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése