2011. február 12., szombat

Thürmer Gyula blogja: Balszemmel 187.

POLGÁRI MOL

Ez igen! Még meg sem alakult az új Fi­desz-kormány, de a Nagy Ügynek máris vannak lelkes harcosai, akik nem lacafa­cáznak, hanem cselekednek. Ki-ki a maga helyén, ahova az Eszme, a Párt, vagy nem tudom kicsoda, állította őket. A múlt hé­ten a MOL igazgatótanácsából kirúgtak néhány szocialistát és beraktak néhány Fidesz-barátot. Ezek olyan úgynevezett külső igazgatók, mert ugye vannak bel­ső igazgatók is. Itt van mindjárt egykori Fazekas-béli iskolatársam, Akar Laci, aki leelőzött a gimnáziumi KISZ-titkár­választásnál. Nos, ő 2009-ben 13 587 000 forintot keresett a MOL egyik kül­sős igazgatójaként. Kemenes Ernőt még a grószi időkből ismerem, ugyanis Grósz Károly csinált belőle Tervhivatal-elnö­köt. Képzeld el: ő is ennyit kapott! Csá­nyi Sándor, aki ugyancsak külsős igazga­tó, és mellesleg az OTP vezére, és kis ha­zánk egyik leggazdagabb embere, bizo­nyára többet tett le az asztalra, ezért is ér­demelt meg évi 21,3 milliót. Na már most Csányi marad, nyilván ő kell a Fidesznek. Akar Laci és Ernő bácsi, meg huss! Be is hoztak helyükre két munkásembert, már úgy értem, a Fideszért munkálkodó em­bert, Járai Zsigmondot, aki volt már Fi­deszes pénzügyminiszter, MNB-elnök. Szegénynek az elmúlt években a CIG Pan­nónia Életbiztosító Zrt. elnökeként kel­lett megkeresnie a betevő falatra valót. A cég alapítói között egyébként olyan ki­válóságok vannak, mint Martonyi János korábbi és leendő külügyminiszter. Igaz­gató lett Parragh László úr is, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Nem tudom, van-e tagkönyve, de a szí­ve a jobboldalon, akarom mondani, a Fi­desz-oldalon dobog. Nem akarok ünnep­rontó lenni, de azért megkérdezem: ez már a „nemzeti együttműködés” rend­szere, vagy csak túlkapás?

KATASZTRÓFAHELYZET, DE NEM EGÉSZSÉGÜGYI

Még ilyet se hallottam, de szerintem ol­vasóink se nagyon. Az egészségügyi miniszter a múlt héten egészségügyi ka­tasztrófahelyzetet rendelt el Tapolcán. Ne ijedj meg, nem tört ki az ebolajárvány! Egész egyszerűen arról van szó, hogy Kern József úr Medisyst Kft. elnevezé­sű cége kijelentette, hogy a tapolcai kór­ház ezentúl őt nem érdekli, nem jött be az üzlet, visszaadja a babaruhát. Tudod mi az érdekes? Az, hogy Kern József úr ezt megteheti. Ilyen szerződést kötöttek.

Nem értem, hogy miért nincs ilyenkor egy rögtönítélő bíróság. Végül is kataszt­rófahelyzet van. Nem értem, hogy mi­ért nem osztanak azon nyomban száz év börtönt. Én lecsuknám azokat, akik ilyen szerződést kötöttek, és melléjük azokat is, akik tudtak róla, akik engedélyezték.

Hányszor elmondtuk mi is, és min­den normális ember, hogy az egészség­ügyet, mint rendszert, s a tapolcai kórház ott maga a rendszer, nem lehet privatizál­ni. Nem lehet, mert ez lesz a vége. A tő­kés cégnek nem éri meg, a kapitalista cé­get pedig szemét módon csak a pénze ér­dekli és nem a betegek sorsa.

Könyörtelenül megbüntetném azokat a felelőtlen, tisztességtelen hivatalnoko­kat, akik a tapolcai kórházat odaadták egy olyan cégnek, amely Egerben és másutt már leszerepelt HospInvestből vált ki. Ki tudott a mostani kormányból erről a szemétségről? Miért nem kötele­zi a kormány Kern urat, hogy saját pén­zéből fizesse a tapolcai kórházat? Pénze biztosan van, hiszen nem egy cége van, s a hírek szerint ő áll az új típusú influen­za elleni oltás gyártása mögött. Tudod, ez az, amit a kormány ötven évre állam­titoknak minősített. Persze, mondhat­juk, hogy ilyenek a magyar közállapotok. Igaz, ilyenek! De többről is van szó! Ez a kapitalizmus. A törvény a tőkét védi, nem az számít, hogy mi a jó, mi az éssze­rű, a pénz, a haszon számít. Ja, és persze, a beteg sem számít. Ezek az urak, akik sajnos most nem kapnak száz év börtönt, olyan egészségügyet szeretnének, amely gazdagabbá teszi őket. A sok beteg Ta­polcán és másutt csak nyűg, veszteséget termelő teher.

OLVADNAK A VILLAMOSSÍNEK

Olvadnak a villamossínek. Nem Afriká­ban, még csak nem is valahol Szicíliá­ban, hanem nálunk. Érted? Itt, Budapes­ten! Nem nyári kánikulában, nem, most! Május elsején nem jártak a villamosok a 18-as, 19-es és a 41-es villamosok vona­lán a Szent Gellért tér és a Döbrentei tér között. Mindjárt kaptunk magyaráza­tot is. Vitézy Dávid úr, a Városi és Elő­városi Közlekedési Egyesület (VEKE) szóvivője szerint „vágánykivetődés” tör­tént. Ezen a szakaszon úgynevezett nagy­paneles vágányok vannak, és nincsenek lerögzítve a sínek, ezért, ha a karbantar­tásuk nem megfelelő, hő hatására felpú­posodhatnak. Érted te ezt? Vitézy úr egy civil szervezet embere. Nem a BKV nyi­latkozik, nem a fővárosi önkormányzat, hanem egy civil szervezet. Igaz, meg­szólalt a BKV fődiszpécsere is, aki be­jelentette, hogy a hibát elhárították. De tényleg elhárították? Lehet, hogy az igazi hiba nem is a sínekkel van?

Nincsenek megjegyzések: