2011. február 9., szerda

Tenner György előadása a Mebal rádiójában: Menjünk el, és szavazzunk érvényesen

A Magyar Egyesült Baloldal nevű civil mozgalom Balegyenes nevű rádiójában Te kit választanál? címmel két előadás hangzott el 2010. február 19-én: előbb Tamás Gáspár Miklós filozófus, majd Tenner György közgazdász beszélt arról, hogy kire szavazzon a magyar baloldal. Az előadásokat vita követte, amelybe a hallgatók is bekapcsolódhattak az élő adásban. Az alábbiakban Tenner Györgynek, a Magyar Antifasiszta Liga ügyvivőjének előadását olvashatják.
***

Üdvözlök mindenkit. Gondolom, akik itt ülnek, azok tudják, hogy az én álláspontom eltér attól, amit Tamás Gáspár Miklós itt előadott. Én is megpróbálom összeszedni az érveimet a saját álláspontom mellett. Ugyanakkor persze hozzáteszem, hogy egy sor kérdésben, úgy érzem, hogy a Gazsival, vagy T. G. M.… Gazsival nincs nézetkülönbségünk. Mert… Vegyem közelebb? Nincs nézetkülönbségünk. A Magyar Szocialista Párt elnevezésű csoportosulásról nekem is a… minden tekintetben a lehető legnegatívabb véleményem van. Még ehhez hozzátenném, amit a Gazsi nem mondott, hogy én fölfedeztem ebben a Magyar Szocialista Pártban rasszista vonásokat is, gondoljatok a borsodi rendőrkapitánynak a védelmezésére, fölfedeztem… szóval ilyen  cigányellenes vonásokat is, fölfedeztem olyan dolgokat, amik egyszerűen meghökkentettek – például amikor a Gyurcsány a Bethlenre hivatkozott, hogy ő azt tekinti bizonyos értelemben példaképének… Bethlen Istvánt, igen. Bethlen Istvánra hivatkozott. Tehát hangsúlyozni akarom, hogy amit a Gazsi elmondott a Munk… a Magyar Szocialista Pártról, az úgy igaz, ahogy elmondta, és olyan nagyon nem tartom szükségesnek, hogy ezt a bűnlistát – még nem tudom, még mi mindennel – folytassam, vagy kiegészítsem.
A másik gondolat, amit el akarok nektek mondani, az az, hogy én a Fideszt és a Fidesz kétharmadát másképp ítélem… szóval a Fidesz lehetséges kétharmadát. Másképp ítélem meg, mint az előttem szóló Gazsi. Szóval én úgy ítélem meg, én úgy látom, hogy a Fidesz egy ilyen fundamentalista típusú, Horthy-reinkarnációs jellegű, sok tekintetben bizonyos értelemben rasszista vagy fasisztoid, vagy… sok minden ilyen kifejezést alkalmazhatnék, gondolom, értitek, hogy mire gondolok. Nem akarok ilyen terminológiai vitákba bocsátkozni, de mindenképpen egy ilyen típusú kormányzást és államot próbál majd létrehozni. Hogy ebben neki mennyi lesz a sikere, vagy mennyire nem lesz sikere, hogy ebben az Európai Unió mennyiben korlátozza őt, vagy mennyiben nem korlátozza őt… az Európai Unióval kapcsolatban nekem nincsenek abszolút illúzióim. Ők mindenbe belemennek, szóval… igen. Tehát abban nem nagyon hiszek, hogy az Európai Unió bármiben is korlátozná ezt a társaságot. Szóval egy ilyen jellegű kormányzásnak nézünk elébe, amihez két dolgot akarok hozzátenni. Az egyik dolog az, hogy… ugye ez a… hogy biztos… az holtbiztos, hogy mindent el fognak követni, hogy az uralmukat bebetonozzák. Ez tulajdonképpen elemi anyagi érdekük, tehát hogyha… úgy is tudnám fogalmazni, hogyha nyolc évig lophattak a szocialisták, akkor nekik is jár nyolc év, hogy ők is lophassanak. Ez egy… elemi elképzelésük lehet, ha nem is mondják ki.
A másik dolog, és ezt tartom súlyosabbnak, hogy a Fidesznek egy lehetséges uralma, pláne egy kétharmados uralma, az messzemenően tönkre fogja tenni a magyar kultúrának azokat a maradványait is, amik ma még fellelhetők. Ugye láttuk azt, hogy mit művelt a Fidesz akkor, amikor kormányon volt. Most a… különféle ostoba jelképeknek a… tehát ezek a zászlóavatások, zászlószentelések, koronaúsztatások, szóval ez az egész jelképrendszernek az állandó gyakorlása, egyik oldalon. A másik oldalon ugye ez az állandó hangsúlyozása a különféle irredenta, nacionalista nézeteknek. Ugye az Orbán Viktornak ez a hirtelen megtérése, ez a… ugye a keresztény Magyarország, meg… tehát az az Orbán Viktor, ugye, aki a parlamentben azt mondta, hogy térdre, imához, az most egy ilyen szenteskedő, vagy álszenteskedő figurává nőtte ki magát… Tehát egy ilyen helyzetnek nézünk elébe, amit elviselni meglehetősen nehéz, én nem mondom azt, hogy lehetetlen. Nem mondom azt, hogy lehetetlen. De az, hogy… hogy ilyen államvallást akarnak majd létrehozni, hát erre volt már kísérletük is, például a katolikus egyháznak legyen joga esketni például… tessék? Az összes egyháznak. Tehát hogy ezt a szekularizációt meg akarják szüntetni… szóval ezek mind olyan riasztó jelenségek, amiktől határozottan tartani kell, és az a véleményem, hogy ebben olyan nagy differencia köztem és a T. G. M. között nincsen.
Na, ennyit a Fideszről. Én nagyon pozitívnak ítélem meg azt, hogy a magyar baloldal… ja, azt hangsúlyozom, hogy természetesen amikor azt mondom, hogy baloldal, akkor egy másodpercig ide nem tartozónak tekintem a Magyar Szocialista Pártot, ami megítélésem szerint egy erősen jobboldali-liberális párt, akinek a Fidesszel szemben egyetlenegy, de csak egyetlenegy előnye van, és ez az egy előny az, hogy… most hogy lelkiismeretfurdalásból, vagy más személyes okokból, vagy szemérmességből, vagy gátlásosságból, vagy délcegségből – mondhatnék bármilyen ilyen kifejezést – ő mindenesetre a demokratikus játékszabályok megsértésétől óvakodott. Abban a nyolc évben is, ami most múlt el, és abban a négy évben is, amikor a Horn Gyula volt a kormányfő. Ugyanakkor a Fideszre ez abszolút nem mondható el. Mert őbennük nincs gátlás, nincs szemérmesség. Ez a driving across, na szóval ez a törjünk előre, vagy ahogy… ők úgy mondták, hogy egészpályás letámadás – vagy mit tudom én, micsoda.
Tehát visszatérve a baloldalra, én nagyon pozitív dolognak tartom azt a törekvést, amit a Mebal próbál. Az igaz, hogy ők most ebben a játszmában nem vesznek részt, mert ők ezerkilencszáz… vagy kétezer-tizennégyre készülnek. Ugyancsak pozitívnak tartom, és nagyon előremutatónak tartom a Munkáspárt 2006-nak a törekvését is. Bár ott bizonyos fenntartásaim azért vannak, ilyen gyakorlati megfontolásból. Tartok attól, hogy a Zöld Ballal való egyesülésük és az a borzasztóan szoros együttműködésük… lehetséges, ezt nem állítom, csak lehetséges, hogy ez kontraproduktív lesz. Tehát hogy a zöldeket elriasztja a Munkáspárt, a munkáspártiakat pedig elriasztják a zöldek. Nem tudom. De ennek ki vagyunk téve, majd meglátjuk, hogy hogy fog ez a dolog alakulni. De mindenesetre a törekvés tisztességes, támogatandó, és ilyen értelemben nekem ezzel kapcsolatban semmiféle ellenérzésem – nemcsak hogy ellenérzésem nincs, hanem kimondottan rokonszenvezem ezekkel a törekvésekkel. Ez magától értetődő.
Tamás Gáspár Miklós, mondom, egy dologra nem adott választ, hogy akkor hova a fenébe szavazzunk. Tessék? Hova szavazzunk? (Tamás Gáspár Miklós: Ez nagyon egyszerű. Hogyha a Zöld Baloldal indul, szerintem akkor a Zöld Baloldalra, ha nem indul, akkor sehová.) Igen. Jó. Akkor ez most teljesen világos. Köszönöm szépen. (Tamás Gáspár Miklós: Érvénytelen szavazatot.) Érvénytelen. Igen. No, hát akkor most erre… itt, itt akarom folytatni. Itt akarom folytatni.
Ugye a magyar választási rendszert valamennyien ismerjük. Ha egy párt nem éri el az öt százalékot, akkor az… töredékszavazatként fog viselkedni az a szavazat, és bekerül abba a kosárba, amit majd újraosztanak egy bizonyos matematikai módszer szerint a választások végén. Amely matematikai módszernek az a lényege, hogy mindig a nagy párt nyer, és a kicsi párt veszít. Ha nem szavazunk, tehát ha nem megyünk el szavazni, akkor a részvétel, az nem 67 és 70 között lesz valahol, hanem 62 lesz vagy 58 lesz. És akkor azok a… az el nem ment szavazók, a jobboldal, amelyik most fegyelmezetten szavaz, tulajdonképpen annak egy nagyobb arányú többségét mozdítjuk elő a nemszavazással vagy az el nem menéssel, mint ami egyébként neki lehetne. Én ezt nem tartom helyesnek. Én ezt nem tartom helyesnek. Énnekem a leghatározottabban az a véleményem… két leghatározottabb véleményem van. Az egyik leghatározottabb véleményem az, hogy ne adjunk le érvénytelen szavazatot. Olyan szavazatot ne adjunk le, amelyik elvész, mert ez körülbelül azonos értékű azzal, mintha a Fideszre vagy a Jobbikra szavaznánk. Tehát ne adjunk le érvényes… érvénytelen szavazatot. Szóval ne adjunk le olyan szavazatot, amelyik majd nem fog érni.
Én nem célzok senkire, hogy kire ne adjunk le. De hát a közvélemény-kutatások a választások előtt egy-két héttel meglehetősen világos képet fognak arról mutatni, hogy mi a helyzet, és ha látni fogunk egy nekünk szimpatikus pártot, amit a közvélemény-kutatások két, három vagy négy tizedre ítélnek, hát akkor oda nem érdemes a szavazatot adni, mert az a szavazat a szavazatok újraelosztása során szépen át fog ballagni a Fideszhez, a Jobbikhoz, és a szocialista párthoz, amelyik feltehetően bekerül a parlamentbe.
A másik dolog, hogy ne adjunk… hogy menjünk el szavazni, menjünk el szavazni, mert ha nem megyünk el szavazni, ennek körülbelül pontosan ugyanaz a hatása, mint az érvény… mint az értéktelen szavazat leadásának.
Nekem ez a véleményem. Erről akarlak titeket meggyőzni. Tehát én se agitálok se egyik, se másik párt mellett, én csak ezt a két gondolatot vetem fel, mert… mert ezek a megoldások, hogy nem menni el szavazni, vagy érvénytelen, tehát értéktelen szavazatot leadni – nem érvényesülő szavazatot leadni: ez tulajdonképpen nem vezet sehova. Ez nem vezet sehova.
Még egy dolgot akarok mondani, és ezzel én be is fejezem: rövidebb leszek lényegesen, mint a… mint gondoltam, mert világosan látom a frontokat. Azt akarom még nektek elmondani, hogy nem szabad elfogadni semmiféle olyan érvelést és agitációt, amelyik azt mondja, hogy hát nézzük meg az első fordulót, és aztán az első forduló eredménye alapján meglátjuk, hogy mi lesz a második fordulóban. Ezt azért mondom el nektek, mert most lesz Magyarországon először egy olyan választás, ahol a második fordulónak már nem lesz jelentősége. Mert nincs a Fidesz mellett egy Független Kisgazdapárt, amelyikkel a két forduló között meg tud egyezni – hacsak nem akar a Jobbikkal, de hát ezt én nem tudom –, tehát az én megítélésem szerint, ahogy én látom, az első fordulóban itt el fog dőlni az egész választás, a második forduló, az már csak minimális változást fog jelenteni, vagy talán azt se. Köszönöm szépen.

Nincsenek megjegyzések: